Dünya
DünyaEkonomi

Açmaz Halatı

Siz değerli okuyucularımızla bugünkü buluşmamıza ismini veren açmaz halatı, denizcilikte gemilerin limana bağlanması ve sahilden esecek rüzgarla rıhtımdan uzaklaşmaması için kıyıya dikine bağlanan halat anlamına geliyor. Havanın öngörülemediği, gökyüzünü bulutların sardığı, rüzgârın hüküm sürdüğü zamanlarda açmaz halatının bağlanmaması gemilerin bu dönemden zarar görmelerine sebep olur.

Türkiye ekonomisi hem ödevimizi olması gerektiği gibi yerine getiremeyişimizden hem de tıpkı bir salgın gibi etkileri tüm dünyaya yayılan sosyal, ekonomik ve jeopolitik gelişmeler sebebiyle rüzgârlı bir dönemden geçiyor. Her dönemin kendine özgü bir ruhu olduğu malum. Gerek iklimde yaşanan köklü değişimler gerek başta Ukrayna-Rusya arasındaki gerginlikle tekrar gündemdeki yerini sağlamlaştıran enerji arz ve tedarik güvenliği sorunları gerekse de özellikle Kovid-19 salgınıyla birlikte sadece kurallarının değil oyunun baştan yazılması gereğinin ortaya çıktığı tedarik zincirlerindeki aksaklıklar tüm ekonomileri olduğu kadar ülkemizi de derinden ve maalesef olumsuz etkiliyor.

Şimdiye kadar rüzgâr güçlü eserek rıhtımda sahile bağlanan gemileri biraz yıprattı. Bundan sonra da o gemilerden birisi olan Türkiye ekonomisinin daha da yıpranmaması için tedarik zincirlerindeki kırılmalar ışığında yeni döneme şimdiden hazırlanmak, ekonomik aktivitenin oksijeni niteliğindeki enerji alanında arz ve tedarik güvenliğini tesis edecek adımları kararlılıkla atmak ve önümüzdeki dönemde özellikle gıda ve enerji kaynaklı fiyat yükselişlerinin yaratacağı baskıyı bertaraf edecek çözümler üzerinde çalışmak gerekiyor. Aslında uzun lafın kısası, açmaz halatını bağlamayı ihmal etmemek gerekiyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Benzer Haberler