Diğer
DiğerKültür Sanat

Araştırma: Kaygınızı ve Anksiyetenizi Azaltmanıza Yardımcı Olacak 10 Şarkı

Bazı müzikleri / şarkıları dinlerken ruh halinizin değiştiğini; üzüldüğünüzü, öfkelendiğinizi ya da neşelendiğinizi hissedebilirsiniz. Bunlar kolaylıkla fark edebileceğimiz duygular. Müziğin vücut üzerinde daha yavaş algılanabilen ve fizyolojik olarak rahatlamayı sağlayan etkileri de var.

 

Çeşitli bilimsel çalışmalarla birlikte müzik ve duygular arasında bir ilişki olduğu pek çok defa ortaya kondu. Artık bunu çoğumuz kabul ediyoruz. Mindlab International’da müzik ve duygular arasındaki ilişki üzerine araştırma yapan sinirbilimci Dr. David Lewis-Hodgson da bazı şarkıların kaygı duygusu üzerindeki etkisini inceledi.

 

Çalışmaya katılan kişilere zor bulmacalar verildi ve kısa sürede çözmeleri istendi. Tabii bu durum, kişilerde belirli bir düzeyde stres oluşmasına sebep oldu. Bu sırada katılımcılara bazı şarkılar dinletildi ve hem beyin aktiviteleri hem de kalp atışları, kan basınçları ve solunum hızlarındaki değişimler ölçüldü. Araştırmacılar, katılımcıların bazı şarkıları dinlediklerinde daha uyumlu ve rahat olduklarını gözlemledi.

 

Araştırmaya göre bu şarkılar kalp atışı, nefes alma ve kan basıncını etkileyerek endişeyi azaltabiliyor. Hatta bazı şarkıların iyileştirici gücü de olabiliyor. Araştırmanın sonucunda Marconi Union’ın Weightless isimli parçasının diğer şarkılardan %11 daha fazla yatıştırıcı etkiye sahip olduğu ve kaygıyı %65 oranına kadar azaltabildiği ortaya çıktı. İlginç olan ise Marconi Union’ın şarkıyı zaten bu amaçla ve pek çok terapistle işbirliği içerisinde yapmış olması.

 

İş yeri stresinden uzaklaşmak, sakinleşmek ve daha iyi odaklanmak, iş-ev arasında rahatlayıp gevşemek isterseniz listeye şans verebilirsiniz. Ancak uyarmak da fayda var; Dr. David Lewis-Hodgson, Weightless isimli şarkının çok etkili olduğunu ve katılımcıların bazılarında ciddi seviyede uyku hali oluşmasına neden olduğunu söylüyor. Kısacası araba kullanıyorsanız, dinlememelisiniz.

 

 

Dr. Lewis-Hodgson’ın üzerinde araştırma yaptığı şarkılar arasından etkisi en iyi düzeyde olanlar:

 

Rue du Soleil – We Can Fly

 

Mozart – Canzonetta Sull’aria

All Saints – Pure Shores

Barcelona – Please Don’t Go

Coldplay – Strawberry Swing

 

Enya – Watermark

DJ Shah – Mellomaniac

Airstream – Electra

Marconi Union – Weightless

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler