Diğer

Türk şirketlerinin üretim üssü Mısır oldu! Türk yatırımları 2,5 milyar doları aştı

Türkiye 10 yıl aradan sonra yeniden yakınlaştığı Mısır ile ticari iş birliklerini artırıyor. İlişkilerin düzelmesi sonrasında Türkiye’de yüzde 60’ı aşan enflasyondan bunalan Türk şirketleri, üretim için Mısır’ı tercih ediyor. Pek çok sektörden Türk markaları, üretim üslerini Mısır’a taşıyor. Mısır’daki Türk yatırımlarının büyüklüğü 2,5 milyar doları aştı.

Dış ticaret 2 milyar dolar arttı

Türkiye ile Mısır arasındaki dış ticaret 2013 sonunda 5 milyar dolar iken bu rakam 2022 sonunda 7 milyar dolara ulaştı.

Son bir yılda ise iki ülke arasındaki buzlar eridi. Mısır-Türkiye ilişkileri hızla eski haline geri döndü, ülke içinde yüksek enflasyondan bunalan Türk şirketleri de yönünü yeniden Mısır’a çevirmeye başladı.

Uluslararası rekabet için

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) bünyesindeki Türkiye-Mısır İş Konseyi Başkanı Mustafa Denizer, DW Türkçe’ye yaptığı açıklamada, Nisan 2023’te Mısır’ın Türk vatandaşlarına yönelik vize uygulamasını kaldırdığını hatırlattı.

Bu gelişmeyle birlikte Mısır’ın yeniden Türk iş dünyasının gündemine girdiğini belirten Denizer, şunları söyledi: “Türkiye’de üretim maliyetlerinin enflasyon nedeni ile çok artmış olması şirketleri Mısır’da üretime yönlendiriyor. Dış ticarette rakip ülkeler ile uluslararası piyasalarda rekabet edebilmek için pek çok sektörden Türk şirketler, Mısır’da üretim yapmayı tercih ediyor.”.

Mısır’da yıllık 1.5 milyon dolarlık ciro

Denizer, Mısır’daki Türk yatırımları toplam 2,5 milyar dolar büyüklüğe ulaştığını, 2023 itibarıyla yaklaşık 35 Türk sanayi şirketi, Mısır’da yıllık 1,5 milyar dolarlık ciro elde ettiğini, yıl sonuna kadar Mısır’daki doğrudan Türk yatırımlarının 500 milyon dolar daha artmasının beklendiğini söyledi.

İşçi maliyeti 150 dolar daha düşük

Türkiye’de yaklaşık 500 dolar olan işçilik maliyeti, Mısır’da 150 dolar civarında. Ayrıca elektrik ve doğalgaz maliyetleri de Türkiye’ye göre çok düşük. Bu avantajlar, Mısır’a olan ilgiyi giderek artırıyor. Şu anda Arçelik’ten Şişecam’a, Temsa’dan Yıldız Holding’e kadar pek çok sektörden dev Türk firmaları, Mısır’da üretim yapıyor.

Mısır’da üretim yapan Türk firmaları

Mısır’ı üretim ve ihracat üssü seçen Temsa, 1000 adet kapasiteli fabrikasında otobüs ve midibüs üretip ihraç ediyor.

Yıldız Holding‘in MENA Bölgesi’nin en büyük ikinci bisküvi pazarı olan Mısır’da Pladis markasıyla biskivü fabrikası bulunuyor.

İskenderiye, Kahire ve İsmailiye olmak üzere Mısır’daki üç kentte fabrikası bulunan Yeşim Tekstil, dünyanın önde gelen spor kıyafeti markalarına yönelik üretim yapıyor.

Koç Holding‘e bağlı Arçelik, Mısır’da 100 milyon dolarlık yatırımla kurduğu yeni fabrikasını yıl sonuna doğru devreye almaya hazırlanıyor.

İskefe Holding, LCWaikiki, Eroğlu Grubu, Yeşim Tekstil, Şahinler Holding ve Hayat Holding de yakın zamanda Mısır’da yeni yatırımlar yapmaya hazırlanıyor.

Mısır’da büyük istihdam sağlandı

Türk şirketler Mısır’da doğrudan 70 bin kişiye istihdam sağlarken sektörler içerisinde tekstil ve konfeksiyon sektörü büyük yer kaplıyor. Şu anda Mısır’ın toplam tekstil ve konfeksiyon ihracatının üçte birini Türk firmaları yapıyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok