Döviz
DövizDünyaEkonomiFinans

ABD Tahvil Faizleri Durmak Bilmiyor

2022 senesinin ilk işlem gününde ABD tahvil faizlerindeki ani yükselişler, piyasalarda satışlara neden olmuştu.  Yeni yılın ilk gününden beri yukarı yönlü senaryonun hâkim olduğu tahvil faizleri bugünde yükseliş ivmesini sürdürüyor.  Dün ABD’ de piyasalarının kapalı olmasından dolayı işlem hacmi zayıftı. Bugün piyasanın yeniden açılmasıyla, tahvil faizleri yükselişlerini hızlandırdı. Geçtiğimiz haftayı 1.79 seviyesinden kapatan tahvil faizleri, bugün 1.85 seviyesine kadar yükseliş gösterdi.

Tahvil faizlerde yükselişin sebebi, FED’ in yükselen enflasyona karşı uygulayabileceği sıkı para politikası ve sene içinde yapmayı planladığı faiz artırımları ihtimalleri, yükselişlere neden olabiliyor. FED’ in Mart ayında bu yeni ekonomi patikasına adım atması bekleniyor. Bu beklentide tahvil faizlerini yükseltiyor. FED’ in enflasyona karşı sene içinde 3 veya 4 faiz artışı yapması düşünülüyor. FED üyelerinin bir kısmı 3 faiz artışını öngörürken, bir kısmı 4 adet faiz artışını öngörüyor. Ancak FED Başkanı Powell, geçtiğimiz hafta yüksek enflasyona karşı gerekirse daha fazla faiz artışı yaparız açıklamaları, sene içinde faizlerin devam edebileceği algısını oluşturuyor. Şahin ve agresif FED açıklamalarına rağmen ABD dolar endeksinin, son zamanlarda düşük hacimli seyrettiğini görmekteyiz. Nedeni ise enflasyonun yüzde 7’ ye çıkarak son 39 yılın zirvesini görmesi. Yatırımcıları tedirgin eden yüksek enflasyon, dolarda çıkışlara neden olabiliyor.  Geçtiğimiz hafta, enflasyon verinin açıklanmasının ardından dolar endeksi de 95.00 seviyesi aşağısına geriledi. Bugün yeniden 95.00 seviyesinin üzerine yerleşerek fiyatlanıyor.  Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde ABD’ de perakende satışlar verisi yüzde 1.9 daralma gösterirken, sanayi üretimi yüzde 0.1 ile beklentilerin aşağısında geldi.  Michigan tüketici güven endeksi 68.8 olarak açıklandı.

Gelişmeler doğrultusunda, bugün ABD tarafından zayıf veri akışı nedeniyle işlem hacmi miktar daha zayıf kalabilir. Tahvil faizlerinde yükseliş ivmesinin bir miktar daha sürmesini bekleyebiliriz. Gün içinde tahvil faizlerinde 1.75 – 1.85 aralığında hareketlenmelerin sürmesini bekleyebiliriz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler