Ekonomi

ABD ve diğerleri…

2022 yılının Mart ayından bu yana enflasyon ve faiz konuşuyoruz. Yüksek enflasyonlar neticesinde neredeyse tüm dünya güçlü faiz artırımları yaptı. Bu kapsamda enflasyonlar belirli ölçüde düştü fakat henüz hedeflenen veya istenilen düzeyde bir enflasyon yok. Bu nedenle merkez bankaları da tedbiri elden bırakmıyor ve sıkı duruşa devam mesajları veriyor.

Tabii bu sıkılaşma belirli bir noktada ekonomileri negatif etkilemeye başladı. Özellikle Avrupa’da bunu hissediyoruz. Almanya ekonomisinin 3 çeyrektir üst üste daraldığını biliyoruz. Avrupa’nın genelinde de yavaşlama söz konusu. Burada PMI verileri bizlere net işaretler veriyor.

İngiltere’de de benzer bir durum söz konusu. Özellikle işsizlik oranının son iki yılın en yükseğine çıkması ekonomik rahatsızlığı gösteriyor.

Son olarak ise piyasaların gündemine Çin geldi. Çin ekonomisindeki yavaşlamaya ek olarak gayrimenkul sektöründe yaşanan bazı problemler konuşulmaya başlandı. Dünyanın en büyük ekonomilerinden olan Çin ekonomisinde yaşanacak negatif gelişmeler diğer piyasaları da etkileyecektir.

Gelelim ABD’ye. Yukarıdaki negatif gelişmelere rağmen ABD ekonomisi güçlü şekilde kalmaya devam ediyor. 2. çeyrekte % 2.4 gibi güçlü bir büyüme gelmişti. İşsizlik oranı ise tarihi düşük seviyelerde. Güncel açıklanan perakende satış verileri ise ekonomide güçlü seyrin devamı mesajlarını verdi. Bu nedenle yazının başlığını ‘’ABD ve diğerleri’’ olarak nitelendirdik. ABD ekonomisinin diğer ülkelere göre güçlü kalması ise dolar endeksini güçlü kılıyor.

Tam bir ay önce 99.60 seviyelerinde olan dolar endeksi bu hafta 103.50’yi gördü. Yaşanan bu yükselişte özellikle Avrupa’daki zayıflama ve ABD’deki güçlü seyir etkili oluyor.

Tabii ABD ekonomisi asla yavaşlamayacak diye bir ifade kullanamayız. Fakat mevcut görünümde resesyondan uzak durmaları piyasalarda risk iştahının sert düşmesinin önüne geçiyor. Gelecek aylarda ABD ekonomisine yönelik bir negatif beklenti oluşursa bu küresel endişeleri bir anda artıracaktır. Böyle bir durumda risk iştahının sert düşmesini beklerim. Fakat buna şimdilik uzağız. Bu nedenle piyasa fiyatlamaları ABD ve diğerleri olarak devam edecektir.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok