Ekonomi
Ekonomi

ABD’de büyüme öncü verileri Ağustos’ta istenen yükselişi gösteremedi

Finanskolik – ABD’de ekonomik büyümenin önemli göstergelerinden olan üretim ve imalat PMI rakamları açıklandı. İmalat tarafında son ayda değişim olmazken üretimde çok sınırlı bir yükseliş görüldü. İmalat PMI 52,8 ile geçen ayki rakamı korudu. Üretim PMI 51,3’ten 51,5’e yükseldi.

ABD ekonomisinde imalat sanayi sektörü oldukça büyük bir paya sahip. Son aylarda ivme kaybeden sektörde yavaşlama Haziran’da oldukça belirginleşti. Temmuz’da da gerileme sürerken son ayda değişim yaşanmadı.

Sektörlerde neden yavaşlama var?

İmalat sanayi başta olmak üzere üretim sektöründeki yavaşlamanın temel sebebi maliyetler. Enerji, emtia ve gıdadaki yükseliş nedeniyle girdi maliyetlerinde görülmemiş artışlar yaşanıyor. Bu maliyetler hem alımları yani tedariki zorlaştırıyor hem de üretimi yavaşlatıyor. Nihai olarak tüketiciye de yansıyan bu maliyet enflasyonun 41 yılın çıkmasına neden oldu.

ABD’deki resesyon devam edebilir mi?

İki çeyrek daralma yaşayarak teknik resesyona giren ABD ekonomisinde üçüncü çeyrek göstergeleri çok olumlu sinyaller vermiyor. İnşaattan imalat ve hizmet sektörüne kadar genele yayılan bir maliyet söz konusu. Buna karşın istihdamdaki canlılık devam ediyor. Yarın açıklanacak tarım dışı istihdam ve gelecek hafta açıklanacak enflasyon oranı çeyreklik değerlendirme için ipucu verecek.

Yazar: Deniz Engin

Güncel Haberler