Ekonomi
Ekonomi

ADP anketi, Euro Bölgesi enflasyon oranı, düşen petrol fiyatları – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith 

Finanskolik – Bordro işlemcisi ADP, metodoloji değişikliğinin ardından özel sektör işe alımlarına ilişkin ilk raporunu sundu. Rusya Nord Stream’deki gaz musluklarını kapatırken Euro Bölgesi enflasyonu yeni bir rekor seviyeye ulaştı. Snap’in (NYSE:SNAP) büyük işten çıkarmalar planladığı bildirilirken HP (NYSE:HPQ) ve Best Buy kazançları tüketici elektroniği için kasvetli bir tablo çiziyor. Çin’in imalat sektörü küçülmeye devam ederken stokların artması ve İran’ın ihracatta eski haline kavuşacağı bir anlaşmaya yakın olduğuna dair haberlerin yayılmasıyla petrol fiyatları düşüşe geçti.

İşte 31 Ağustos Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ADP maaş bordroları geri döndü

Bordro işlemcisinin, resmi iş gücü piyasası raporu için bir ön rehber olarak kullanışlılığını zayıflatan metodolojisindeki bazı gariplikleri gidermek için çalıştığı birkaç ayın ardından ADP özel istihdam anketi geri döndü.

Piyasa yeni metodolojiye göre hesaplanan ilk rakamlar üzerinden fazla işlem yapmak istemeyebilir ancak Cuma günü tarım dışı istihdamda nispeten ufak olan 300.000’lik artışa ilişkin ortak tahminler, şimdiden yukarı yönlü bir sürpriz riski taşıyor. Salı günü açıklanan aylık İş Olanakları anketi hâlâ çok fazla boş pozisyon olduğunu gösterirken işsizlik başvuruları rakamları da (Perşembe günü açıklanacak) bir iki ay önce birçok kişinin beklediğinden daha düşük kaldı.

Fed başkanları Loretta Mester, Lorie Logan ve Raphael Bostic‘in konuşmaları da ekonomik takvimde yer alıyor.

2. Rusya muslukları kapatırken Euro Bölgesi’nde enflasyon yeni rekor kırdı

Euro Bölgesi’nde enflasyon, Ağustos ayında %9,1 ile yeni bir rekora ulaşarak bu yılki iç karartıcı seyrini tekrarladı.

Rakamlar, gelecek haftaki toplantıda Avrupa Merkez Bankası (ECB) üzerindeki büyük bir faiz artışı baskısını arttırıyor. Almanya Merkez Bankası Başkanı Joachim Nagel, yaptığı bir konuşmada enflasyon beklentilerinin kontrolden çıkışını durdurmak için ECB’den “kararlı” bir tepki istedi. Ancak bankanın güvercin baş ekonomisti Philip Lane, Salı günü yaptığı açıklamada daha kademeli bir dizi küçük adımdan yana olduğunu söyledi.

Rusya’nın, Nord Stream boru hattı üzerinden gaz sevkiyatını üç günlük “bakım” gerekçesiyle durdurma niyetini teyit etmesinin baskısıyla, euro %0,2 düşerek 0,9990’a indi ve 1 dolar üzerinde tutunamadı. Analistler, Rusya’nın Ukrayna’nın güneyindeki savaş alanında kendi sorunlarıyla boğuşurken kıtadaki ekonomik sıkışıklığı yoğunlaştıracak daha uzun süreli, siyasi güdümlü bir kesintiden korkuyor.

3. Hisse senetleri karışık açılacak; ilgi Snap’in işten çıkarma kararında

ABD borsaları, yüksek faiz oranları korkusuyla üç günlük kayıp serisini kırmakta zorlanarak karışık açılacak.

Dow Jones vadeli işlemleri 44 puan düşerken S&P 500 vadeli işlemleri %0,2 ve Nasdaq 100 vadeli işlemleri %0,5 yükseldi.

İlgi çekmesi muhtemel hisseler arasında büyük işten çıkarmalar planladığı bildirilen Snap (NYSE:SNAP) ve PC sektörü için hayal kırıklığı yaratan bir görünüm verdikten sonra piyasa öncesinde %6’nın üzerinde düşüş gösteren HP (NYSE:HPQ yer alıyor. Tüketici elektroniğine yapılan zayıf harcamalar da Best Buy’ın (NYSE:BBY) kazançlarını etkiledi ancak rakamları tahminlerle paraleldi. Crowdstrike (NASDAQ:CRWD) ve HPE (NYSE:HPE) ise iş yazılımı sektöründen gelen nispeten güçlü rapor trendini sürdürdü.

Öte yandan JPMorgan (NYSE:JPM), bankaların yıllarca süren vergi kaçakçılığına yönelik kapsamlı bir soruşturma nedeniyle Almanya ofislerine baskın düzenlendiği haberinin ardından ilgiyi üzerine çekebilir.

Zayıf kazanç takvimine Brown-Forman öncülük ediyor.

4. Çin’de üretim daralmaya devam ediyor

Resmi Satın Alma Yöneticileri Endeksine göre Çin’in imalat sektörü Ağustos ayında da aylık olarak daraldı.

Ağırlıklı olarak büyük kamu iktisadi teşebbüslerinin faaliyetlerini takip eden resmi PMI endeksi, beklenenden daha fazla arttı ancak 49,4 ile büyümeye işaret eden 50 eşiğinin altında kaldı. Bileşik PMI 51,7 puanla ılımlı bir büyüme ile tutarlı olmakla birlikte hizmetler PMI’daki düşüş nedeniyle tahminlerin altında kaldı.

COVID-19 karantinalarının ve emlak sektöründeki zayıflamanın neden olduğu tedirginlikle Pazartesi günü iki yılın en düşük seviyesine gerileyen offshore yuan %0,2 oranında değer kazandı.

5. Stok artışı ve İran’la ilgili haberler nedeniyle petrol fiyatları düştü

Ham petrol fiyatları, İran’ın nükleer faaliyetlerini sınırlayan BM destekli anlaşmayı yenilemek için Washington ve Tahran’ın anlaşmaya vardığı haberlerinin ardından sert bir düşüş yaşadı.

ABD ham petrol %3,3 düşüşle varil başına 88,62 dolardan işlem görürken Brent %3,2 düşüşle varil başına 94,75 dolara geriledi.

İran ve Batı arasında varılacak bir anlaşma, İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılmasına ve dünya piyasasına günde en az 1 milyon varil ek petrol girmesine yol açacak.

Çin PMI verileri ve Amerikan Petrol Enstitüsü tarafından ölçülen ABD ham petrol stoklarındaki sürpriz artış da aşağı yönlü ivmeyi destekledi. ABD hükümetinin verileri ise her zamanki gibi TSİ 17.30’da açıklanacak.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok