Ekonomi
Ekonomi

Almanya’nın ihracatı, enerji sıkıntısının da etkisiyle Temmuz ayında geriledi

Yazar – Geoffrey Smith 

Finanskolik – Ucuz Rus enerjisinin kaybı imalat sektörünü kargaşaya sürükleyince Almanya’nın ekonomi motoru üçüncü çeyreğin başında tekledi.

Avrupa’nın en büyük ekonomisinden yapılan ihracat Temmuz ayında Haziran ayına göre %2,1 düşerken Haziran ayı rakamı düşüş yönlü revize edilerek sadece %4,1’lik bir artış gösterdi. Yine de bu performans beklenen %2,3’lük düşüşten daha iyiydi.

Rusya’nın Nord Stream 1 doğal gaz boru hattındaki sevkiyatı azaltması nedeniyle ithalat da beklenenden daha fazla düşerek toplamda %1,5 azaldı. Rusya’dan yapılan ithalat Haziran ayına göre %17,4 düştü. Ukrayna’nın işgaline kadar Alman malları için önemli bir ihracat noktası olan Rusya’dan yapılan ithalat, Temmuz ayında %15 daha geriledi. Yılın ilk yedi ayında Rusya, Almanya’nın ihracatının yalnızca %1’ini oluşturdu.

Analistler hem elektrik hem de gaz fiyatlarının son yıllarda Avrupa’da normalin en az 10 katına çıkması nedeniyle Alman sanayisinin görünümü konusunda giderek daha karamsar hale geldi. Rusya’nın Ukrayna’daki askeri emellerini ilerletmek için gaz ihracatını ekonomik bir silah olarak kullanmasıyla birlikte ucuz ve güvenilir gaz tedariki döneminin sona ermesi, Almanya’nın geleneksel iş modeli için ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Almanya’nın AB dışındaki en büyük ticari ortağı olan ABD’den gelen talebin de yavaşladığına dair kanıtlar bulunuyor – ülkeye ihracat Haziran ayına göre %13,7 düştü. İngiltere’deki ekonomik yavaşlama da bu ülkeye yapılan ihracatın %4,6 oranında düşmesiyle kendini gösterdi. İngiltere’nin Almanya’ya geleneksel olarak petrol ve gaz ağırlıklı olan ihracatı, Rusya’dan gelen açığı kapatmak için ithalatçıların İngiltere’deki depolama tesislerinden gelen gazı ikame etmesiyle %8,3 arttı.

Cuma günü Rusya’nın Gazprom (MCX:GAZP) şirketinin, bakım için kapanan Nord Stream 1 boru hattının Cumartesi gününden itibaren tekrar açılacağını bildirmesi, ihracat sektörü için bir umut ışığı oldu. Birçok kişi kesintinin Almanya ve genel olarak Avrupa üzerinde daha fazla baskı oluşturmak için siyasi nedenlerle uzatılacağından korkuyordu.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok