Ekonomi
Ekonomi

Artan fiyatlar bunu da yaptırdı: Sahte gübre çiftçinin korkulu rüyası

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, yaptığı açıklamada, sahte gübrelere dikkat çekti ve Avrupa’daki doğal gaz fiyatlarındaki değişkenliği nedeniyle ülkemizdeki gübre fiyatlarındaki yeni dalgalanma olasılığı ile artacak gübre fiyatlarının sahte gübre sahtekarlığının daha da artmasına yol açabileceğini söyledi. Denetimler arıtılmasını ve çiftçi gübre gideri yarısını iktidarın karşılaması gerektiğini ifade etti.

ÇİFTÇİ GÜBRE ALAMIYOR

Avrupa’da doğal gaz fiyatlarındaki artışın ülkemizde gübre fiyatlarını etkilemesinin olası olabileceğini ifade eden Gürer, “Ülkemiz, Asya ülkelerinden gübre ithal etmesine rağmen gübre fiyatları Avrupa’daki fiyatları göre ayarlandığı için gübre fiyatları da sürekli artıyor. Bir yıl içinde gübreye Bakanlık soruma verdiği yanıtta yüzde 342 zam geldiğini belirtti. Bu durumda çiftçinin özellikle sonbaharda ekim yaparken gübreyi kullanma şartları zorlaşıyor. Hangi gübre çiftçi için ihtiyaç ise o gübre fiyatı artırılıyor” dedi.

GÜBRE FİYATLARINA DİKKAT

Yaygın kullanılan üre gübre, üste gübre, DAP gübre, taban gübre olduğunu belirten CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Şu anda üre gübrenin tonu 13 bin lira civarında, Sonbaharda gelecek yıl için ekim yapılacak ve çiftçi verim alabilmek için taban gübre atması gerekiyor. Taban gübre DAP gübre ise tonu 18 bin lirayı buldu. Şubat 2022’de DAP gübre tonu 10 bin 200 TL idi. Çiftçi ihtiyacı olan gübre hızla artıyor. krizle birlikte özellikle Avrupa ülkelerinde doğal gaz fiyatlarındaki artış, ülkemizde gübre fiyatlarının artmasına yol açabilir. Gübre fiyatları daha da artabilir ” diye konuştu.

TARIMDAKİ VERİM GÜBREYE BAĞLI

Türkiye’nin İran ve Mısır gibi ülkelerden gübre ithal ettiğine işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Tarımdaki yanlış uygulamalar sonucu ne yazık ki gübre gibi, yem gibi çiftçiliğin sürdürülebilirliğini sağlayan girdileri de ithal etmek zorunda kalıyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

SAHTE GÜBREYE DİKKAT!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, gübre fiyatlarındaki artışın dolandırıcı ve sahtekarları da harekete geçirdiğini belirterek, Edirne, Manisa, İzmir, Tokat, Antalya, Denizli, Elazığ’ı ve Niğde gibi illerde sahte gübre olaylarının yaşandığını hatırlattı. Üreticileri dikkatli olmaları konusunda uyaran Gürer, yetkililerin de bu konuda denetim ve kontrollerini sıklaştırması gerektiğine işaret etti.

Ömer Fethi Gürer, Niğde’de 17 üreticinin ihbarı üzerine sahte gübre olaylarıyla ilgili 9 kişinin gözaltına alındığını, önümüzdeki dönemlerde de sahte gübre olaylarının artma ihtimalinin bulunduğunu belirtti. Gürer, ”Çiftçi zor şartlarda biraz ucuz diye aldığı gübre ile dolandırıldığını tarlaya attığı gübreden verim alamayınca fark edip bir kez daha yıkılıyor. “dedi.

YARI YARIYA SÜBVANSE ŞART

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önümüzdeki dönemlerde gübre konusunda çiftçiyi sübvanse edecek desteklerin verilmesi gerektiğini de ifade ederek, gübrenin yarısını devlet, yarısını da çiftçinin karşılayacağı bir uygulamanın hayata geçirilmesini istedi. Gürer, Gübresiz ekim gıda da krizi tetikler, verim ve rekoltenin düşmesi gıda güvenliği ve gıdaya erişim noktasında ciddi sorunlara yol açabilir” diye konuştu.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok