Ekonomi

Avrupa zayıflarken ABD güçleniyor…

ABD ile Avrupa ekonomileri arasındaki makasın ABD lehine açıldığını görüyoruz. Dün gelen PMI verileri Avrupa’da yavaşlamanın arttığını gösterirken ABD verileri ise ekonomiye yönelik güçlü sinyaller verdi.

Euro Bölgesi’nde imalat PMI 43.0’e kadar gerilerken, hizmet PMI ise 47.8 seviyesinde yer alıyor. İmalat tarafı Temmuz 2022’den bu yana daralma bölgesinde seyrederken hizmet tarafı ise son 3 aydır daralma bölgesinde seyrediyor. Almanya’da da yavaşlamanın sürdüğünü görüyoruz. Bu durum ECB’nin sıkılaşma politikasının önündeki en büyük engel olacaktır. Yarınki ECB toplantısında Başkan Lagarde’nin bu konuda vereceği mesajlar önemli olacak.

ABD ekonomisinde ise güçlü yapı devam ediyor. Hem büyüme hem istihdamda bir bozulma yok. Dün gelen PMI verileri hem imalat hem hizmet tarafında 50 puan üzerini işaret ederek büyümeye yönelik oldukça güçlü mesajlar verdi. ABD’de enflasyon riski devam ediyor. Fakat büyüme ve istihdam tarafındaki güçlü seyir neticesinde Fed’in sıkılaşma konusunda eli oldukça rahat. Her ne kadar faiz artırımlarının sonuna gelinmiş veya son bir artırım ihtimali kalmış olsa da mevcut sıkı duruşu uzun bir süre daha sürdüreceklerdir.

Yukarıdaki yorumlarımızı teknik analiz ile birleştirip EUR/USD paritesi üzerinde inceleyeceğiz. Paritede genel resimde eğilimin aşağı olduğunu ve yükselişlerin satış fırsatı vermesi yönündeki stratejimizi koruyoruz.

Yukarıda 1.0770 ana direnç bölgemiz geçilmediği sürece bu görüşümüz sürecektir. Aşağıda ise 1.0540 seviyesi kritik bir eşik konumunda. Bu bölgede bir kırılım gelirse baskının derinleşmesini bekleriz.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok