Ekonomi
Ekonomi

Bakan Nebati’den büyüme değerlendirmesi: Türkiye Ekonomi Modeli ile elde ettiğimiz bu kazanımlar yılın kalan döneminde de sürecektir

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ikinci çeyreğe ilişkin büyüme verilerini değerlendirdi. Nebati, 2. çeyrek yüzde 7,6 büyüyen ekonominin OECD ülkeleri arasında 2. en büyük büyüme olduğunu belirtti.

Nebati, ekonomideki büyümenin yeni ekonomi modeli sayesinde gerçekleştiğini ileri sürerek “Büyümeyi ve istihdamı önceliklendiren, üretimi ve ihracatı destekleyen Türkiye Ekonomi Modeli ile elde ettiğimiz bu kazanımlar yılın kalan döneminde de sürecektir” dedi.

Nebati şu paylaşımları yaptı:

Ekonomimiz yılın ikinci çeyreğinde yıllık bazda reel olarak ilk çeyrekteki kuvvetli büyüme performansımızın da üzerinde yüzde 7,6 büyümüştür. Böylece Türkiye, verisi açıklanan OECD ve G20 ülkeleri içerisinde yılın ikinci çeyreğinde en yüksek büyüme kaydeden ikinci ülke olmuştur.
 
İkinci çeyrekte sadece kuvvetli büyüme performansı göstermedik, aynı zamanda 5 çeyrektir devam eden dengeli büyümeyi bu dönemde de sürdürdük.
 
Son iki buçuk yıldır makine ve teçhizat yatırımlarındaki güçlü yıllık artış bu dönemde de yüzde 17,8 ile devam etmiştir. Bu gelişmeyi üretim kapasitemizin artırılması açısından olumlu değerlendiriyoruz.
 
Büyümedeki kuvvetli seyrin işgücü piyasasındaki yansımaları yılın ilk yarısında görüldü. Bu dönemde geçtiğimiz yıl sonuna kıyasla yaklaşık 900 bin kişilik ilave istihdam sağlandı ve işsizlik oranı yüzde 10,3’e düştü.
 
Büyümeyi ve istihdamı önceliklendiren, üretimi ve ihracatı destekleyen Türkiye Ekonomi Modeli ile elde ettiğimiz bu kazanımlar yılın kalan döneminde de sürecektir. Artık ekonomimizin alamet-i farikası dengeli, sürdürülebilir ve istihdam odaklı büyümedir.
 
TÜİK: Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 7,6 büyüdü
 
 

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok