Ekonomi

Bakan Şimşek’ten enflasyon, dolar kuru ve OVP mesajı

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek NTV canlı yayınında enflasyon, dolar kuru ve Orda Vadeli Program hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Şimşek açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “G20 önemli bir platform. Orada birçok alanda iş birliği gerektiren konularda ortak çalışmalar yapılıyor. Küresel ekonomiye baktığımızda büyümenin düşük seyrettiği bir dönemdeyiz.

“Küresel ekonominin görünümü nispeten zayıf”

Ortalama büyüme yüzde 3 civarında olacak. Bunun bir çok sebebi var. Pandemi sonrası enflasyon yükselişe geçti.  Küresel finansal koşulların oldukça sıkışık olduğu bir dönemdeyiz. Küresel ticarette de bir daralma var. Küresel ekonominin görünümü nispeten zayıf.

İklim değişikliğinin de etkileri var, savaş var, enerji ve gıda krizi var. Bunları birlikte düşündüğümüz zaman küresel arka plan elverişli değil. Hikayesi olan gelişmekte olan ülkeler ön plana çıkabilirler, Türkiye bunlardan bir tanesi olacak önümüzdeki dönemde.

“Birinci önceliğimiz fiyat istikrarı”

Bizim programımız var. Aslında programın 3 temel bileşeni var. Ülkemizin karşı karşıya olduğu makro ekonomik sorunlardan biri dezenflasyon. Enflasyonu tekrar tek haneye getirecek bir program. Bu programla ortaya koyduk. Geçiş döneminden sonra daha güçlü şekilde sonuçlarını göreceğiz. OVP’nin en önemli bileşeni dezenflasyon. Makro istikrarı sağlamak bütüncül ama fiyat istikrarı bunun en önemli bileşenidir. Zorlu bir süreç ama mümkün, geçmişte başardık, yine başaracağız.

“Kur hedefimiz yok”

Bizim bir kur hedefimiz yok. Aslında tahmin de olmaması lazım. Biz bir program yaptık, programın değişik evreleri var. Bugün ile Haziran’a kadar farklı bir perspektif…

Şu anda küresel finansal koşullar sıkı. Risk iştahı zayıf. 2024’ün ikinci yarısından itibaren, enflasyondaki düşüşle birlikte faiz düşüşü konuşulacak düyada. Bununla birlikte büyümeye ilişkin beklentiler ve fon akışı farklı seyredecek. Dolayısıyla bizim önümüzdeki yılın ilk yarısıyla, ikinci yarısıyla farklı perspektiflerimiz var. Bizim bir kur tahminimiz ve hedefimiz olamaz.

KKM devam edecek mi?

Şimşek, Kur Korumalı Mevduat uygulamasının geleceğine ilişkin de konuştu.

KKM’den çıkış programları olduğunu söyleyen Şimşek, “Kademeli olacak.” dedi.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok