Ekonomi
EkonomiFinans

Beklenen FED Bugün Geliyor!

2022 senesinin ilk FOMC toplantısı bugün TSİ ile 22.00’ de yapılacak. FED’ in yılın bu ilk toplantısında faizlerde değişikliğe gitmeyerek %0-%0,25 aralığında sabit bırakması bekleniyor. Kararın hemen ardından TSİ 22.30’ da FED Başkanı Powell, basın mensupları önünde soruları cevaplayacak.  Tüm piyasalarda, Mart ayında faiz artırımına gidilmesi yönünde beklenti var. Bu toplantıda faiz artırımına gidebileceği yönünde sinyaller verilmesi bekleniyor. FED’ i faiz artırımına ve daha sıkı bir politikaya iten etmen, 39 yılın zirvesine ulaşan enflasyon unsuru diyebiliriz.  ABD’ de verilerin zayıf gelmesi enflasyonun artması FED’ i bu yolda agresifleştiriyor.  Yüzde 7’ ye yükselen enflasyon baskısı, ABD 10 Yıllık tahvillerinde ani yükselişe sebep olması piyasalarda riskleri artırıyor. ABD Hazine ve Maliye Bakanı Janet Yellen, geçtiğimiz günlerde enflasyon konusunda iyimser olduğunu dile getirdi. Ancak Goldman Sachs, FED ’in her toplantıda sıkılaşmaya gidebileceğini söyledi.  Geçtiğimiz haftalarda ise Powell, yüksek enflasyona karşı gerekirse daha fazla faiz artırımı yaparız şeklindeki açıklamaları, piyasalarda 4 veya daha fazla faiz beklentisini gündeme taşımıştı.

FED, bu yolda iş gücü piyasasındaki verilere ve enflasyon verilerine bakarak kararlar alacaktır. Zayıf gelen veriler, yükselen enflasyon ve yeni varyantın rekor seviyeye yükselerek artış göstermesi, FED’ i bu patikada daha da agresifleştiriyor.  Enflasyona dair endişelerin artması, doları küresel çapta zayıflatmıştı.  Ancak FED’ in Mart ayında faiz artırımına gidebileceği ihtimali doları yeniden değerlendiriyor. Bugün yapılacak olan toplantıda, şahin tonlu bir FED, dolarda yükselişleri ivmelendirebilir. Dolar endeksi küresel çapta birçok para birimi karşısında değer kazanabilir. Özellikle gelişmekte olan ülkeler daha da zayıflayabilir. Nitekim biz, faiz indirimi ve gevşek para politikasını uyguladığımız için en çok zarar gören ülkelerden biri olabiliriz. Bir süredir yatay bant zerindeki kur, FED’ den şahin tonlu mesajlar gelmesi halinde sert atak sergileyebilir.

FED’ in bu toplantıda vereceği şahin mesajlar doları güçlendireceğinden, değerli metal olan ons altında zayıflığı beraberinde getirebilir. FED öncesinde ons altın 1840 seviyesi üzerinde hareketleniyor. FED’ in enflasyonu bastırmak için sıkı politikaya girmesi, uzun vadede ons altında aşağı yönlü eğilimleri hızlandırabilir.  Kritik destek 1815 seviyesinin kırılması halinde düşüşlerin kademeli şekilde uzun vadede devam etmesini bekleyebiliriz.

Gelişmeler akabinde, şahin bir FED ve güçlü dolar beklentisi birleşimi küresel piyasalarda fiyatlamaların yönünü değiştirebilir. Bugün verilmesi beklenen mesajları yakından takip edebiliriz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler