Dünya
DünyaEkonomi

Bu Hafta Takip Edilecek 5 Önemli Gelişme

Yazar – Noreen Burke

Investing.com – Kazanç dönemi, başta finans sektörü olmak üzere önümüzdeki hafta vites yükseltiyor. Yatırımcılar Fed’in faiz artırımlarına hazırlanırken kazanç raporlarının sonuçları büyüme hisselerini test edecek. Japonya Merkez Bankası (BoJ) toplanırken Avrupa Merkez Bankası (ECB) toplantı tutanaklarını paylaşacak. Martin Luther King Jr. Günü nedeniyle ABD piyasaları Pazartesi günü kapalı olduğundan ABD’nin ekonomi takvimi bu hafta sakin. Diğer yandan Pazartesi günü Çin’in GSYH verileri, para politikasında genişleme konusunda spekülasyonları tetikleyebilir.

Yeni haftaya başlarken bilmeniz gerekenler:

1. Kazanç raporları

Bu hafta finans sektöründen kazanç raporu paylaşacak isimler arasında Salı günü Goldman Sachs (NYSE:GS), Charles Schwab (NYSE:SCHW) ve BNY Mellon (NYSE:BK), Çarşamba günü Morgan Stanley (NYSE:MS) (NYSE:MS) ve Bank of America (NYSE:BAC) bulunuyor.

Finans sektörü dışından ise Çarşamba günü Procter & Gamble (NYSE:PG) ve Perşembe günü Netflix (NASDAQ:NFLX) raporlama yapacak. Yatırımcılar, yayın devinin yeni içerik planlarına ve abone görünümüne dikkat kesilecek.

Dow Cuma gününü düşüşle bitirdi. Kazanç sonuçlarının ticaret gelirleri ile kredi büyümesindeki düşüşle ilgili endişeleri artırmasının ardından JPMorgan Chase & Co. (NYSE:JPM) ve Citigroup (NYSE:C) gibi büyük bankalar değer kaybetti.

Banka yöneticilerinin görünüm konusunda iyimser olması bekleniyor ama bazı analistlerin belirttiği gibi banka hisseleri, genelde faizlerin artırıldığı zamandan ziyade öncesinde daha iyi performans gösteriyor.

2. Büyüme hisseleri için test

ABD’nin teknoloji ve büyüme hisseleri 2022’ye sert bir giriş yaparak dikkati kazanç raporlarına çekti.

Teknoloji boğaları, güçlü kazanç sezonunun Hazine getirilerindeki artışın ve Fed’in, enflasyonla mücadelede politikayı daha da sıkılaştırıp agresif faiz artırımları yapacağına dair beklentilerin yol açtığı düşüşleri tersine çevirebileceğini umuyor.

Fed kısa vadeli faizleri artırdıkça yatırımcıların gözü, daha uzun vadeli Hazine getirilerinin ne kadar yükseleceğinde olacak. Daha yüksek getiriler, gelecekteki kârda daha büyük düşüşler anlamına gelir ki bu da büyüme hisseleri için negatif bir durumdur.

Greenwood Capital’ın CIO’su Walter Todd, Reuters’e verdiği demeçte “Bu teknoloji isimlerinin yakın zamandaki performansını düşününce kazanç raporları onların kurtarıcısı olacak mı?” dedi. “Gelecek ay bu isimlerin kendi rakamlarına nasıl tepki vereceğini görmek…ilginç olacak.”

3. Merkez bankaları

BoJ, Salı günkü iki günlük para politikası toplantısında politikada değişim yapmayacak ve enflasyon tahminini yükseltecek. Enflasyon, bankanın %2 hedefinin epey altında olsa da küresel emtia maliyetlerindeki son artış, daha çok şirketin fiyatları artırmasına yol açtı.

ECB ise blokta artan fiyat baskılarına en iyi nasıl tepki verilebileceğine dair devam eden bir tartışmanın ortasında Perşembe günü, teşvik tedbirlerini uzattığı Aralık toplantısının tutanaklarını paylaşacak.

Diğer yandan Fed, 24-25 Ocak’taki politika toplantısı öncesinde geleneksel sessizlik dönemine giriyor.

4. ABD verileri

Bu hafta ABD’de ekonomik veri açısından sakin geçecek. Tatil nedeniyle kısa olan haftada konut sektörü ve bölgesel imalat anketleri yer alacak.

Salı günü Empire State İmalat Endeksi, Çarşamba günü inşaat izinleri ve konut başlangıçları olacak. Perşembe günü ise Philly Fed İmalat Endeksi, ilk işsizlik başvuruları ve var olan konut satışları paylaşılacak.

İmalat anketlerinin, Omicron varyantının fabrika aktivitesini nasıl etkilediğini göstermesi beklenirken konut verileri güçlü bir resim çizmeye devam edebilir. Verilerin, Fed’in Mart ayında faiz artıracağı yönündeki piyasa beklentilerinde büyük bir değişim yapması pek mümkün görünmüyor.

5. Çin’in GSYH verisi

Emlak sektöründeki gerilemenin, borç kısıtlarının ve katı koronavirüs tedbirlerinin baskısından dolayı Pazartesi günkü verilerin, Çin ekonomisinde dördüncü çeyrekte yıllık %3,6 büyüme yaşandığını göstermesi bekleniyor. Bu, 2020’nin ikinci çeyreğinden beri görülen en yavaş tempo.

Ülke 2022’ye emlak sektöründe devam eden zayıflık ve Omicron yüzünden hareketlilik üzerindeki yeni kısıtlamalar gibi birçok olumsuz gelişmeyle girdi.

Karamsar ekonomi görünümü, daha genişlemeci bir politika uygulama konusunda politikacıların üzerindeki baskıyı artırabilir ancak analistler, faizlerde agresif indirimlerden ziyade ekonomiye daha çok nakit enjeksiyonu yapabileceklerine inanıyor.

Pazar günü Çin’in devlet planlamacısı, Yeni Yıl tatili yaklaşırken tüketimdeki toparlanmayı desteklemek amacıyla yerel hükümetlere, Covid-19 kısıtlamalarının etkisini en aza indirme çağrısında bulundu.

–Bu haberde Reuters’in katkısı bulunmaktadır.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler