DünyaEkonomi

Çin ihraç ettiği otomobilleri taşıyacak gemi bulamıyor

Japonya’yı geride bırakarak otomobil ihracatında liderliğe yükselen Çin, artan talebi karşılamak için sırf otomobil taşıyacak dev gemiler inşa ediyor.

Çin’in toplam ihracatı bu yılın ilk sekiz ayında yüzde 5,5 düştü. Ancak otomobil sektörü sadece üç yıl içinde, ihracatı dört katına çıkardı. Sadece bu yılın ilk yedi ayında otomobil ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 86 arttı.

Çinli üreticiler Ukrayna savaşı soınrası Batı’nın ambargosuyla karşı karşıya kalan Rusya’da pazarı ele geçirmiş durumda. Şirketler ayrıca Güneydoğu Asya, Avustralya, Güney Amerika ve Meksika pazarlarında da büyük paylar elde etti.

Çinlilerin asıl hedefi Avrupa’daki pazar payını artırmak. Bunun önündeki en büyük engel ise alınan siparişleri taşıyacak gemi bulunmaması! Bu nedenle Çin’deki tersaneler harıl harıl dev yüzen otoparklar inşa ediyor. Tersanelerde bir seferde 5 bin veya daha fazla araba taşıma kapasitesine sahip dev gemilerden oluşan bir filo kuruluyor.

Çin’deki ihracat patlaması sadece ülkede değil, dünyada gemi siparişini artırdı BYD ve Chery gibi Çinli otomobil üreticileri için otomobil taşıyan Avrupalı ve Singapurlu nakliye hatları, şu anda dünya çapında 170 araç taşıyan gemi siparişi vermiş durumda.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok