Ekonomi

Dolar ve borsada beklentiler…

Bu haftaki yazımda TL varlıkları değerlendireceğim. Öncelikle dolar kuru ile başlayalım.

Kurda yükselişler devam ediyor. Neredeyse her gün rekor seviyeler güncelleniyor. Tabii hareketler çok yavaş şekilde devam ediyor. Burada bazı müdahaleler ile sert hareketlerin önüne geçilmek istense de yükselişlerin önünde durulması çok zor.

TL’nin reel getirisinin hala negatif olduğunu görüyoruz. TCMB her ne kadar faiz artırım sürecinde olsa da buna çok geç ve yavaş başladılar. Enflasyon beklentileri her toplantıda yukarı revize ediliyor. Bu yukarı revizelerin süreceğini düşünüyorum. Çünkü kur yüksedikçe zamlar devam edecektir. Reel getiri negatif kaldığı sürece TL tarafının cazip bir yerde olmayacağını düşünüyorum. Tüm bunlara ek olarak dış borçlar, cari açık, küresel gelişmeleri de ekleyebiliriz.

Teknik açıdan kur ile ilgili bir analiz uzun zamandır yapmıyorum. Çünkü analiz yapılacak bir durumu yok. Kur nereye kadar yükselir sorusunun da cevabı bulunmuyor. Yıl içerisinde 30 seviyelerinin görülebileceğini düşünüyorum.

Borsa tarafında ise 8500 seviyelerinden başlayan düşüşler 7400 civarında sonlandı ve yeniden yükseliş geldi. Burada dikkatli olmak gerektiğini düşünüyorum. Yurt içinde atılan sıkılaşma adımlarının yerel seçimlerden sonra hızlanması muhtemel. Bu durum tüketimi ve harcamaları baskılayacak ve ekonomide soğumaya neden olacaktır. Bu durum şirket karlılıklarını aşağı çekebilir. Süreç ilerledikçe aşağı yönde riskin kuvvetli olacağını düşünüyorum.

Teknik açıdan kabaca 8200/8300 bandının önemli bir direnç olduğunu düşünüyorum. Bu bölge altındaki yükselişler satış fırsatı verebilir. Aşağıda ise 7400 kritik destek olmaya devam edecektir. İlerleyen süreçte 7400 altında kapanışlar gelmesi durumunda baskının artmasını bekleyebiliriz.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok