Dünya

ABD Başkanı Biden ile Çin lideri Şi’nin görüşmesinde ‘diktatör’ gerilimi

ABD Başkanı Joe Biden, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ile bugün San Francisco’da bir araya geldi. Görüşmede “diktatör” ifadesi tartışmalara neden oldu.

 

ABD Başkanı Biden, Çin Devlet Başkanı Şi ile San Francisco’da düzenlenen Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) Zirvesi kapsamında görüştü.

Biden, basın toplantısında bir gazetecinin, “Bugünden sonra Şi’yi, bu yılın başlarında söylediğiniz gibi hala diktatör olarak görüyor musunuz?” sorusunu şöyle yanıtladı: “Evet, öyle. Bakın o, tamamen bizimkinden farklı bir yönetime dayanan, komünist ülkeyi yöneten adam olması anlamında diktatör.”

‘Kötü niyetli kişiler daima olacak’

Biden’ın “diktatör” ifadesini özelikle mi yoksa farkında olmadan mı sarf ettiği konusu farklı yorumlara neden olurken Çin’den açıklama geldi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, Pekin’de düzenlenen günlük basın toplantısında, “Burada dikkati çekilmesi gereken şu ki Çin-ABD ilişkilerinin altını oymaya çalışan kötü niyetli kişiler daima olacaktır ama bunu başaramayacaklar” dedi.

Daha önce de ‘diktatör’ iması yapmıştı

ABD Başkanı, daha önce de Şi’ye “diktatör” iması yapmıştı. Haziranda California’da bir seçim kampanyası resepsiyonunda konuşan Biden, Şi’nin, şubatta Amerikan hava sahasına giren Çin “casus balonunun” düşürülmesine verdiği tepkinin nedeninin “balonun orada olduğunu bilmemesinden” kaynaklandığını öne sürmüştü.

Biden, “Ciddiyim. Ne olduğunu anlamadıkları zaman diktatörler için bu, büyük bir utanç kaynağıdır” demişti.

Çin ise Biden’ın Şi’ye yönelik “diktatör” imasını “saçma ve sorumsuzca” olarak değerlendirmişti. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mao Ning, o günlerde Biden’ın sözleriyle ilgili, “gerçeklere tamamen aykırı olduğu”, “diplomatik protokolü ciddi şekilde ihlal ettiği” ve “Çin’in siyasi itibarına ciddi zarar verdiğini” söylemişti.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok