Dünya
DünyaFinans

ABD TÜFE bilgileri, Çin’in genişlemeci siyaseti, hastaneye yatışlarda rekor – Piyasalarda neler oluyor?

Müellif – Geoffrey Smith

Investing.com – ABD enflasyon oranının Aralık ayında 40 yılın doruğunu görerek piyasanın iktisadın dayanıklılığına olan inancını test etmesi bekleniyor. Çin’de ÜFE yavaşlayarak merkez bankasının emlak ve finans dalını korumak için alan kazanmasını sağladı. Biogen (NASDAQ:BIIB), Alzheimer ilacında beklenen gelirine aldığı darbenin akabinde altüst oldu. ABD’de Salı günü hastaneye yatışlarda rekor kırıldı. Ayrıyeten gündemde ABD petrol stoklarına ait haftalık datalar de bulunuyor.

12 Ocak Çarşamba günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Enflasyon, enflasyon, enflasyon

ABD’nin Aralık ayı enflasyon raporu, arka arda ikinci günde de artış yaşayan bir piyasayı test edecek. Fed Lideri Jerome Powell, Salı günkü Senato oturumunda yeni bir bomba patlatmayı tercih etmedi.

Analistler TÜFE oranının yıllık %7,0’ı görmüş ve çekirdek TÜFE’nin %4,9’dan %5,4’e yükselmiş olmasını bekliyor. İki göstergenin, mevcut dinamiklerin daha güzel bir fotoğrafını sunacağı aylık bazda ise %0,4 ve %0,5 artmış olduğu düşünülüyor.

Sayılar için her zamanki ihtarlar geçerli: TÜFE, Fed’in çok değer verdiği bir enflasyon ölçümü değildir ve pandemiden kaynaklı harcama modellerindeki bozulmalar ve mevsimsel düzenlemeler de bu sayılara çok fazla mana yüklenmemesi gerektiğini göstermektedir. Bununla birlikte 40 yılın doruğu yeniden de 40 yılın doruğudur.

Bu durum yalnızca ABD ile hudutlu değil. OECD, dünya çapında genel olarak gelişmiş ekonomilerdeki enflasyonun, geçen yılın sonunda %5,8’i gördüğünü söyledi.

2. Çin’in merkez bankası az da olsa fiyat baskılarından kurtuldu

Global enflasyon baskılarında azalma işareti arayanlar, Çin’in son bilgilerine bakıp rahatlayabilir. Datalara nazaran TÜFE Aralık ayında %0,3 düşerken yıllık enflasyon oranı %1,5’e geriledi.

Global dallar ve tüketiciler için daha da değerlisi, Çin’in ÜFE oranının yıllık %10,3’e düşmesi oldu. Bu, %11,1’e düşüş beklentilerinden çok daha düzgün bir oran.

Sayılar, emlak kesimi üzerindeki yükü hafifletmek isteyen Çin Halk Bankasının, para siyasetinde daha da genişletmek için gereksinimi olan rahatlığı elde edebileceğini gösteriyor. Bu umutlar, Hong Kong’un teknoloji paylarından Çin’deki demir cevheri fiyatlarına kadar her şeyi destekledi. Demir cevheri fiyatlarını destekleyen bir öteki gelişme de Brezilya’da şiddetli hava şartlarına bağlı olarak üretimde yaşanan kesintiler oldu.

3. Gözler Biogen’de iken borsa düşüşle açılacak

ABD piyasaları, TÜFE öncesi bekleme modunda açılacak.

Dow Jones 42 puan artarken S&P 500 %0,1 ve Nasdaq 100 %0,2 yükseldi.

İlgi çekebilecek paylar ortasında piyasa öncesinde %10 civarı düşüş yaşayan Biogen bulunuyor. Düzenleyiciler, sigortanın (Medicare) artık şirketin Alzheimer ilacı aduhelm’i, sadece klinik deneylere kayıtlı hastalar için kapsama alacağını söyledikten sonra Biogen payları altüst oldu. Bu, geçen yıl FDA’nın, kendi uzmanlarının kimilerinin itirazlarına karşın ilacı onaylamasından sonra yaşanan tartışmaların bir uzantısı.

İlgi çekebilecek başka isim Meta Systems olacak. Facebook’un (NASDAQ:FB) sahibi küme, e-ticaret alanında büyümesi konusunda tavsiyelerde bulunmak üzere DoorDash CEO’su Tony Xu’yu idare şurasına aldı.

4. ABD’de Covid-19 kaynaklı vefatlar üç ayın tepesinde ve hastaneye yatışlar rekor kırdı

Omicron varyantının öğretmenler ve öğrenciler üzerinde de değerli tesiri olmasından ötürü federal hükümet, okulları açık tutmak için fiyatsız Covid-19 testi dağıtacak.

ABD’de Salı günü Covid-19 kaynaklı hastaneye yatışlarda rekor kırıldı. Bu, Omicron’un nispeten daha az şiddette seyretmesi ile iktisadın bu hadise dalgasını meselesiz bir biçimde atlatacağını umanlar için büyük bir darbe oldu. Ülkede koronavirüsten kaynaklı vefat sayısı ise Ekim ayından beri gördüğü en yüksek düzeye ulaştı.

Öte yandan Quebec, aşı olmayan insanlara yeni bir vergi uygulayacağını söyleyerek insanların aşı olması istikametinde tartışmasız en radikal politikayı açıkladı. Bu ortada Çin, başta hava trafiği olmak üzere hareketlilik üzerindeki kısıtlamaları artırmayı sürdürdü.

5. Stok dataları öncesi petrol yükseldi

Jerome Powell’ın açıklamaları sonrasında dolar zayıf bir hissiyata girerken ham petrol fiyatları yükselmeye devam etti.

ABD hükümeti, ham petrol ve eserleriyle ilgili haftalık resmi stok raporunu paylaşacak. Bir gün öncesinde Amerikan Petrol Enstitüsü’nün raporu yayınlanmıştı ve akaryakıt stoklarında 10 milyon varillik bir artış olduğunu bildirdi.

WTI vadeli süreçleri %0,8 artışla 81,83 dolar olurken Brent %0,6 yükselerek 84,20 dolardan süreç gördü.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler