Dünya

Almanya’da makinistler bugün 20 saatlik iş bırakma eylemi yapacak

Her gün 860 uzun mesafe ve 20 binden fazla şehir içi treni işleten Alman Demiryolları makinistleri bugün ülke genelinde 20 saatlik uyarı grevi yapacak. İş bırakma eyleminin ulaşımı felç etmesi bekleniyor.

Alman Makinistler Sendikası (GDL), iş bırakma eylemi kararını, kamu kuruluşu olan Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile yapılan toplu iş sözleşmesi görüşmelerinin başarısızlıkla sonuçlanmasının ardından aldı.

GDL’den yapılan açıklamada, alışılmışın dışında yüksek enflasyona karşı işverenleri daha iyi ücrete zorlamak için demir yolu çalışanlarının 15 Kasım’da 20 saatlik toplu uyarı grevine gideceği belirtildi.

Deutsche Bahn’daki makinistlerin ve güvenlik görevlilerinin grevi bugün saat 22.00’de başlayacak ve 16 Kasım Perşembe günü saat 18.00’e kadar devam edecek.

Sendika zam ve çalışma saatinin düşürülmesini istiyor

Sendika, başta makinistler olmak üzere Deutsche Bahn çalışanlarının maaşlarına aylık 555 euro zam ve enflasyonla mücadele için 3 bin euroya kadar ödeme talep ediyor.

GDL aynı zamanda ücretlerde herhangi bir kesinti olmaksızın çalışma saatlerinin haftada 38 saatten 35 saate düşürülmesini istiyor.

Deutsche Bahn İnsan Kaynakları Direktörü Martin Seiler, “Bu grev tamamen gereksiz” ifadesini kullanarak, sendikayı “sorumsuzca” davranmakla suçladı.

Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası da (Ver.di), Deutsche Bank’ın DB Direkt GmbH iştirakindeki işçileri, bir günlük greve gitmeye çağırdı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok