Dünya

Avrupa Birliği, Rusya’ya elmas yasağı yaptırımını görüşecek!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, onay için üye ülkelere sunduğu Rusya’ya yönelik 12’nci yaptırım paketi teklifini açıkladı. Teklife göre, Ukrayna’nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar veren 120’den fazla kişi ve kuruluş yaptırım listesine dahil edilecek.

AB Komisyonu, Moskova’ya yönelik yeni yaptırım paketinin bir parçası olarak Rusya’dan elmas ve LPGF gazı ithalatının yasaklanmasını ve Rus petrolü üzerindeki fiyat sınırı uygulamasının sıkılaştırılmasını önerdi.

Komisyonun Rusya’ya yaptırdım paketi için önerileri, Avrupa Birliği’ni oluşturan 27 ülke tarafından Cuma günü görüşülecek. Yaptırımların yürürlüğe girmesi için üye ülkelerin oy birliği gerekiyor.

2024 yılında yürürlüğe girmesi hedefleniyor

Yeni yaptırım paketi Rusya’dan elmas ithalatını yasaklayacak. Bu yasağın 2024 yılı başında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Mevcut yaptırımların ihlal edilerek alınan Rus petrolünün sahte faturalarla satılmasını önlemek için daha sıkı raporlama gereksinimleri tasarlanacak. Bu çerçevede, şirketlerin taşıdıkları Rus petrolünün nakliye ve sigorta masraflarını ayrıntılı olarak açıklamaları gerekecek.

Rusya’dan demir, bakır, alüminyum tel ve folyo ithalatı ile sıvılaştırılmış petrol gazı (LPG) ithalatına yeni kısıtlamalar getirilecek.

Rusya’nın sanayi kapasitesini artırabilecek mal ve teknolojilerin ülkeden transit geçişi yasaklanacak.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok