Dünya
Dünya

Borsada devam eden düşüş, Microsoft kazanç raporu, Almanya’nın güven endeksi – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith 

Investing.com – Pazartesi günü yaşanan yoğun kısa pozisyon sıkıştırmasına rağmen ABD hisse senedi piyasalarındaki satış açılışta da sürecek gibi görünüyor. Microsoft (NASDAQ:MSFT), Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) ve General Electric (NYSE:GE) üç aylık kazanç raporlarının başını çekerken Nvidia (NASDAQ:NVDA), ARM’ı satın alma planından vazgeçmeye hazırlanıyor. Almanya’nın iş dünyası üzerindeki kasvet dağılmaya başlarken Fed iki günlük toplantısına başlıyor.

25 Ocak Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. ABD borsası yine düşüşle açılacak

Dün geç saatlerde yaşanan rallinin aldatmaca olduğu ortaya çıkabilir. ABD hisse senedi vadeli işlemleri, dün yaşanan şiddetli kısa pozisyon sıkıştırmasının ivme kaybetmesinin ardından yine düşüş yaşadı.

Dow Jones 127 puan düşerken S&P 500 %0,8 ve Nasdaq 100 %1,3 düşüş yaşadı.

Piyasa, Johnson & Johnson, General Electric, American Express (NYSE:AXP), Archer-Daniels-Midland, Raytheon (NYSE:RTN) ve Lockheed Martin (NYSE:LMT) ile başlayan kurumsal kazanç raporları ile test edilecek.

Bununla birlikte hissiyat için gerçek test, Microsoft ve Texas Instruments’in (NASDAQ:TXN) raporlarıyla gelecek.

2. Fed toplantısı başlarken Conference Board ve Richmond Fed güncel verilerini sunacak

Kazanç raporlarının aksine veri takvimi daha sakin. En ilgi çekici güncellemeler konut sektöründen gelecek. S&P/Case-Shiller’in Kasım ayı fiyat değerlendirmelerinin yanı sıra ulusal konut fiyatı verileri olacak.

Buna ek olarak Redbook Research’ün raporu ile Conference Board’un Tüketici Güveni anketi ve Richmond Fed’in aylık iş anketi de paylaşılacak.

Günün en büyük makro olayı Çarşamba günü sona erecek: Fed iki günlük toplantısına başlıyor ve para politikasında değişim beklenmezken bankanın sunacağı kılavuz dikkatle incelenecek.

3. Nvidia ‘ARM’ı alma planlarından vazgeçecek’

Texas Instruments çip sektörüne ilişkin büyük bir güncelleme sunacak olsa da şimdi Nvidia’yla ilgili gelişmeler var.

Nvidia’nın Softbank’ten (OTC:SFTBY) İngiltere merkezli çip tasarım şirketi ARM’ı 40 milyar dolarlık bir anlaşma ile alma planından vazgeçmeye hazırlandığı bildirildi.

Hem ABD hem Çin’deki antitröst düzenleyiciler, İngiltere’de de ulusal güvenlik incelemesi ile karşı karşıya olan anlaşmaya karşı çıkıyor.

Bloomberg News’e göre Softbank şimdi ARM’ın ilk halka arzına hazırlanıyor.

4. Almanya’nın iş güveni değişiyor

Almanya’da iş dünyası için tünelin sonundaki ışık görünüyor. Son beş aydır düşen IFO İşletme İklimi Endeksi, şirketlerin tedarik zincirindeki darboğazların azalmaya başladığını bildirmesiyle Ocak ayında yükseldi.

Endeks 94,7 puanlık durgunluk beklentilerini aşarak 95,7 puana yükseldi. ‘Mevcut koşullar’ endeksi ufak bir bozulma yaşarken ‘beklentiler’ unsurunda net bir artış görüldü.

Çip kıtlığı Volkswagen (DE:VOWG_p) gibi şirketlerin, geçen yıl satışlarında düşüş olduğunu raporlamasına yol açtı ve yılın son aylarına ait yeni siparişler ve endüstriyel üretim verileri hayal kırıklığı yarattı. Deutsche Bundesbank, dün Avrupa’nın en büyük ekonomisinin dördüncü çeyrekte muhtemelen küçüldüğünü söyledi.

5. Arz endişeleri piyasa volatilitesini gölgede bırakırken petrol yükseldi

Arz yetersizliği, risk varlıklarındaki genel volatiliteye dair endişelere ağır basarken ham petrol fiyatları artış yaşadı.

WTI vadeli işlemleri %0,6 artarak 83,77 dolar olurken Brent %0,7 yükselişle 86,00 dolara ulaştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün haftalık stok raporu her zamanki saatinde paylaşılacak ve piyasa, benzin stoklarında son üç haftadır yaşanan artışın bitip bitmeyeceğini görmek için bekliyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler