Dünya

Brezilya Devlet Başkanı’ndan Putin’e mesaj: Brezilya’da tutuklanmazsın

Hindistan’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nde başkanlık tokmağını Hindistan Başbakanı Modi’den alarak G20 başkanlığını resmen devralan Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in gelecek yıl Brezilya’da düzenlenecek etkinliğe davet edileceğini açıkladı.

Lula “Putin’in Brezilya’ya kolaylıkla gidebileceğine inanıyorum. Size söyleyebileceğim şey şu ki, eğer ben Brezilya’nın başkanı olursam ve o da Brezilya’ya gelirse tutuklanmasının hiçbir yolu yok” diye konuştu.

Uluslararası Ceza Mahkemesi (UCM), Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin hakkında Ukrayna’da savaş suçu işlediği gerekçesiyle tutuklama kararı çıkarmış ve Rus liderin yurtdışı gezileri bu kararın ardından kesilmişti.

Zirvede Ukrayna’daki savaşın Rusya’nın ismi geçmeden kınanması da G20 ülkelerinin dengeyi bulma çabası olarak yorumlandı: Rusya da bu açıklama sonrası G20 liderlerinin anlaşmazlığın çözümü yararına hareket ettiğini söyleyerek, Moskova’yı Ukrayna’daki savaş konusunda doğrudan eleştirmekten kaçınan G20 zirvesi deklarasyonunu övdü.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok