Dünya

Çin’den G7 tepkisi

Çin, G7 ülkelerinin Japonya’nın Hiroşima kentinde düzenledikleri zirvede Tayvan, Doğu ve Güney Çin Denizi, Hong Kong, Sincan, Tibet, nükleer silahlar ve “ekonomik baskı” gibi konularda Çin’e yapılan atıflara tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, yaptığı yazılı açıklamada, G7‘nin, dünyada barışı, istikrarı ve refahı teşvik ettiğini ileri sürdüğünü, fakat gerçekte uluslararası barışa engel olduğunu, bölgesel istikrara zarar verdiğini ve diğer ülkelerin kalkınmasına ket vurduğunu savundu.

G7’nin Çin ile bağlantılı konuları Çin’i karalamak, Çin’e saldırmak ve iç işlerine müdahale etmek için kullandığını ileri süren Sözcü Hua, bu tutumu kınadıklarını, zirvenin ev sahibi Japonya’yı ve ilgili diğer tarafları protesto ettiklerini bildirdi.

Çin’in, Birleşmiş Milletlerin (BM) merkezinde olduğu uluslararası sisteme, BM Şartı‘nın amaç ve ilkeleri doğrultusunda uluslararası hukuka ve temel normlara dayalı uluslararası sisteme bağlı olduğunu belirten Hua, G7 ülkelerine, bloklar arası cepheleşme yaratarak diğer ülkeleri çevrelemeye ve baskılamaya son verme çağrısı yaptı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok