Dünya

Fas’ta can kaybı 2.862’e yükseldi: Enkaz altındakiler için umutlar tükeniyor!

Kuzey Afrika ülkesi Fas’ta Cuma gün meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki depremin üzerinden 4 gün geçti. Can kaybı artmaya devam ediyor.

İçişleri Bakanlığı bugün yaptığı açıklamaya göre hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 681’e, yaralıların sayısı 2 bin 862’ye yükseldi. Yaralı sayısı ise 2.500’den fazla.

Ülkenin ücra kesimlerinden enkaz altında kalanları kurtarmak için kritik saatler başladı. Ancak kapanan yollar ve ekipman eksikliği nedeniyle kurtarma çalışmaları güçlükle ilerliyor.

Kurtarma görevlileri çalışmalardan tükenme noktasına gelirken, Fas hükümeti de daha çok uluslararası yardım kabul etme baskısı altında.

Şu ana dek Fas, sadece dört ülkeden, İspanya, İngiltere, Katar ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden gelen yardımları kabul etti.

Yıkım çok büyük

Fas’ı 1960’lı yıllardan beri vuran en büyük depremin yol açtığı yıkım yavaş yavaş ortaya çıkıyor.

Uydu fotoğrafları, özellikle Marakeş’e bağlı dağ köylerindeki yıkımın çok büyük olduğunu gözler önüne serdi.

Yıkım deprem bölgesinde yapılan hava çekimlerine yansıdı.

Bir müezzinin yıkılmış camide ezan okuması sosyal medyada en çok paylaşılan görüntüler arasına girdi.

Çıplak ellerle kazıyorlar

Depremin ülkenin ücra yerleşim yerlerinde meydana gelmesi, kurtarma ve hasar tespit çalışmalarını güçleştiriyor.

Fas ordusunun da katıldığı kurtarma ekipleri, hasar gören yollar ve çöken köprüler nedeniyle depremin vurduğu pek çok yerleşim yerine ulaşamadı.

Yerel kurtarma ekipleri ise ekipman sıkıntısı çekiyor. Kurtarma ekipleri hayatta kalanları bulmak için çıplak elleriyle kazı yapıyor.

Buna rağmen enkaz altında küçük bebekler dahil pek çok kişi kurtarıldı.

Ağır kaldırma ekipmanları, Atlas Dağları’ndaki merkez üssüne yakın ücra köylere ulaşmak için kayalarla kapatılmış yollardan geçemiyor
Birçoğu harabeye dönmüş durumda ve yerel halk çaresizce yardım bekliyor.

Bu arada depremden etkilenmeyen Fas’ın diğer bölgelerinde yaşayanlar, depremzedelere yardım için süpermarketlere akın etti.

Fas hükümeti şu ana kadar dört ülkeden yardım kabul ettiğini açıkladı: İngiltere, İspanya, Katar ve BAE. İspanya hükümeti kurtara ekiplerinin ülkeye vardığını bildirdi. Deprem bölgelerinde halk ise zamanında ve yeterli yardım almamaktan şikayet ediyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok