Dünya

İngiltere’den göçmenlere karşı yeni paket

İngiltere‘de ülkeye yasal yollardan gelen göçmen sayısını azaltmak için yeni düzenleme yapıldı. Düzenlemenin ayrıntılarını İçişleri Bakanı James Cleverly açıkladı.

Buna göre; yabancı kalifiye iş gücünün ülkede çalışabilmek için yılda kazanması gereken maaş miktarı 33 bin 164 dolardan 48 bin 900 dolara çıkarıldı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre; eleman eksikliği nedeniyle istisnaların uygulandığı meslek dalları listesinde de değişikliklere gidilecek.
Yeni kurallar uyarınca İngiltere’ye yerleşen yabancı uyrukluların aile birleşimi kapsamında aile fertlerini yanlarına almaları da zorlaştırılıyor. Zorunlu sağlık sigorta ücretleri de üçte iki oranında artırılarak 1200 doların üstüne çıkarılıyor.

İçişleri Bakanı Cleverly, ülkeye göçün aşırı yüksek seviyelerde olduğunu ve azaltılması gerektiğini belirterek “Bugün, şimdiye kadar hiçbir hükümetin yapmadığı, daha güçlü bir eylemde bulunuyoruz” dedi.

Cleverly, bu paket ve öğrencilerin İngiltere’de kaldıkları süre için yakın aile fertlerini yanlarında getirebilmelerini sağlayan düzenlemenin sınırlandırılmasıyla, ülkeye gelenlerin sayısının yılda yaklaşık 300 bin kişi azalacağını söyledi.

2022’de ülkeye gelen göçmen sayısının 745 bin ile rekor kırması, Başbakan Rishi Sunak hükümeti üzerindeki baskıyı artırmıştı.

Hükümetin açıkladığı önlemlerin, iş dünyasıyla yeni tartışmalara yol açması bekleniyor. İngiltere’nin AB’den ayrılması sonrasında serbest dolaşımın kalkması nedeniyle iş dünyasında nitelikli iş gücüne erişim zorlaşmıştı.

İngiltere, Manş Denizi üzerinden ülkeye yasadışı göçü de engellemek üzere harekete geçmiş, ancak Ruanda ile imzalanan tartışmalı anlaşma Yüksek Mahkeme’den dönmüştü.

Anlaşma, uyruğundan bağımsız olarak, ülkeye kaçak yollardan girmeye çalışan kişilerin Ruanda’ya sınırdışı edilmesini ve iltica başvurularını orada yapmalarını öngörüyordu.

Hükümet, mahkeme kararı sonrasında anlaşmada bazı değişiklikler yaparak hukuki engeli aşmayı hedefliyor.

İçişleri Bakanı Cleverly’nin bu amaç doğrultusunda kısa süre içinde Ruanda’yı ziyaret etmesi planlanıyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok