Dünya

Kosova’da gerilim tırmanıyor: “Yeni Zelenski olma hayali kuruyor”

Kosova’da dün akşam 70’ten fazla kişinin yaralandığı çatışmalar sonrası tansiyon Sırp ve Kosovalı liderlerin açıklamalarıyla iyiden iyiye yükseldi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandır Vucic, Kosova Başbakanı Kurti için “Yeni Zelenski olmanın hayalini kuruyor” ifadesini kullandı.

Sırbistan geçen hafta artan gerilim üzerine orduyu teyakkuz durumuna geçirmiş ve sınıra asker göndermişti.

Türkiye’den itidal çağrısı

Türkiye dâhil birçok ülke Kosova ve Sırbistan’a itidal çağrısı yaptı. Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, “Kosova’nın kuzeyinde yaşanan olayları endişeyle takip ediyoruz. Söz konusu olaylar bölgesel güvenlik ve istikrara zarar vermektedir. Tüm taraflara şiddet olaylarından kaçınma ve gerilimi tırmandıracak eylemlerde bulunmama çağrısı yapıyoruz. Kosova Barış Gücü’nün (KFOR) olayların tırmanmasını engelleme yönündeki yapıcı rolünü takdirle karşılıyoruz. Çıkan olaylarda bazı KFOR askerlerinin hafif yaralandığını üzüntüyle öğrendik. Bölgede gerilimin azaltılması, kalıcı barış ve istikrarın tesis edilebilmesinin yegâne yöntemi, halen yürütülmekte olan diyalog sürecinde ilerleme sağlanmasıdır” denildi.

AB Dış Politika Şefi Josep Borrell de tansiyonun düşürülmesi için gerekli adımların atılmasını istedi.

NATO’dan asker kararı

NATO, son günlerde gerginliğin arttığı Kosova’daki Barış Gücü’ne (KFOR) takviye asker gönderileceğini duyurdu.

NATO’nun Napoli’deki Müttefik Müşterek Kuvvet Komutanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, ilave asker gönderme kararı, son günlerdeki olaylar ve KFOR’un 30 askerinin bu olaylarda yaralanması nedeniyle alındı.

Çatışmalar nasıl başladı?

Kosova’nın kuzeyinde yapılan yerel seçimleri Arnavut siyasi partilerinin adayları kazanırken, bölgede çoğunluğu oluşturan Kosovalı Sırplar seçimi boykot etmişti.

Sırbistan, 2008’de tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Kosova’yı kendi toprağı olarak görüyor.

Kosova, 117 ülke tarafından “bağımsız devlet” olarak tanınmasına rağmen kuzeyinde devam eden etnik gerginlikler ve Birleşmiş Milletler’e üye olamaması nedeniyle “Avrupa’nın donmuş ihtilaf bölgelerinden biri” şeklinde nitelendiriliyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok