Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarDünyaFinans

Omicron yakıt talebi tasalarını artırırken petrol düşüş yaşadı

Gina Lee

Investing.com – Perşembe günü Asya’da petrol düşüş yaşadı. Omicron varyantının yakıt talebi üzerinde kısa vadeli tesiri, belirsizliğini koruyor.

Brent %0,17 düşüşle 85,53 dolar olurken WTI %0,15 kayıpla 82,52 dolara geriledi.

ABD Güç Bilgilendirme Dairesi’nin (EIA) ABD ham petrol arz dataları, 7 Ocak haftasında stoklarda 4,553 milyon varil düşüş olduğunu gösterdi. Investing.com tarafından hazırlanan varsayımlar 1,904 milyon varil düşüş istikametinde olurken geçen hafta 2,144 milyon varillik bir düşüş paylaşılmıştı.

Amerikan Petrol Enstitüsü’nün raporu ise 1,077 milyon varil düşüş yaşandığını göstermişti.

OANDA analisti Edward Moya, paylaştığı bir yazıda “Benzin talebi beklenenden daha zayıf ve hâlâ pandemi öncesindeki düzeylerin altında. Bu bir eğilime dönüşürse petrol, yükselişini sürdüremeyecek.” dedi.

Bununla birlikte Moya’nın yazısına nazaran Omicron tesirinin kısa ömürlü olması bekleniyor.

Ham petrol stoklarında yaşanan beklenenden daha büyük bir düşüş ve stokların 2018 Ekim’inden beri gördüğü en düşük düzeyde olması, piyasaları destekleyen faktörlerden oldu.

Lakin Citi, “Gerçekte haftalık EIA raporu, ana sayılarda göründüğü kadar boğa görünümlü değil; toplam ham petrol stokları 4,8 milyon varil düşüş yaşadı fakat rafine eserlerdeki stok artışı bunu ziyadesiyle dengeledi.” dedi.

ANZ Research de 11 Ocak haftasında ticari uçuş sayısının 2019 düzeylerinin %16 altında olduğuna işaret etti. Bu, 2021 Aralık ayına nazaran en azından ilerleme sayılır. FlightRadar 24’e nazaran o ay uçuş sayıları, pandemi öncesi düzeylerin %20 altındaydı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler