DünyaSpor

Pele’nin gökdelen mezarlıktaki mozolesi ziyarete açıldı

 

Birçok kişiye göre dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcusu olan Brezilyalı efsane Pele‘nin mezarı ziyarete açıldı.

Pele’nin küllerinin bulunduğu altından yapılmış mozolenin girişinde, hayranlarını ünlü futbolcunun altın renkli heykelleri karşılıyor.

Mozolenin bulunduğu bölümde ise Pele’nin futbolculuk kariyerinde formasını giydiği Santos, Brezilya milli takımı ve New York Cosmos takımlarının formaları yer alıyor.

Pele’nin oğlu Edinho, babasının mozolesinin halka açılmasına sevindiğini belirterek, “Onu çok özlüyoruz ama gördüğü olağanüstü sevgi ve saygıdan da gurur duyuyoruz” dedi.

Asıl adı Edson Arantes do Nascimento olan Pele, tedavi gördüğü hastanede 29 Aralık 2022‘de 82 yaşında ölmüştü.

Pele’nin külleri, kendi isteği doğrultusunda Brezilya’nın Santos kentinde bulunan Memorial Necropole Ecumenica adındaki gökdelen mezarlığın dokuzuncu katına konmuştu.

Pele 2003 yılında verdiği röportajda ölümünden sonra buraya gömülmek istediğini açıklamıştı. Pele, “Öldükten sonra bina şeklindeki o mezarlığa konulacağım. Oradan bir yer satın aldım ve babamı da oraya taşıdık, çünkü ruhsal huzur ve sükûnet vadediyor. Depresif hissettirmeyen, mezarlığa bile benzemeyen bir yer” ifadelerini kullanmıştı.

Pele’nin futbola başladığı ve cenaze töreninin de yapıldığı Urbano Caldeira Stadı’na bakan Memorial Necropole Ecumenica, “dünyanın en yüksek dikey mezarlığı” sıfatıyla Guinness Rekorlar Kitabı’na girmiş durumda.

Gökdelen mezarlıkta naaşlar için özel odalar bulunuyor. Bu odalarda vefat eden kişilerin aileleri için ayin bölümleri, mahzenler, krematoryum, eşya dolapları bulunuyor. Binada ayrıca manzaralı bir teras, restoran, şelaleli tropikal bahçe ve klasik otomobil müzesi de yer alıyor.   Pele’ye 1974 yılında attığı 1000’inci golünün anısına verilen Mercedes Benz 280-S model aracı da bu müzede sergileniyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok