Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarDünya

Petrol yükseldi fakat Kazak protestoları ve Libya üretimindeki düşüş arz kaygılarını besliyor

Muharrir – Gina Lee

Investing.com – Petrol Cuma günü Asya’da yükseldi. Lakin Kazakistan’da devam eden protestolar ve Libya’daki üretimin düşmesi ile OPEC+’nın ham petrol arzında aksaklık yaşanmasına dair korkulara yol açtı.

Brent %0,74 artışla 82,60 dolar olurken WTI %0,79 yükselişle 80,09 dolar oldu. Her iki kontrat de 80 doların üzerine çıktı ve 2022’nin birinci haftası için %6’lık bir artış yolunda ilerliyor.

Rystad Energy analisti Louise Dickson, Reuters’e yaptığı açıklamada “Kazakistan’da olaylar kızışmaya ve Libya’daki siyasi durumun kötüleşmesiyle üretim olumsuz etkilenmeye devam ederken petrol fiyatlarındaki artış, çoğunlukla piyasadaki tedirginliği yansıtıyor.” dedi.

Yeni Yıl günü bütan ve propan üzerindeki fiyat tavanlarının kaldırılması ile ülkenin petrol bakımından güçlü olan batı bölgelerinde başlayan protestoların akabinde hükümet, Kazakistan’da OHAL ilan etti. Rusya, protestoları bastırmak için Perşembe günü asker gönderdi.

Şimdilik arz kaygıları, Omicron’un yakıt talebi üzerindeki tesiriyle ilgili kaygıları bastırıyor.

OPEC+’nın hafta başında duyurduğu üretim artışı, talepteki büyümeyi yakalayamıyor. Kümenin 2021 Aralık üretimi, Kasım ayına nazaran günlük 70.000 varil artış yaşayarak 2021 arz muahedesine nazaran belirlenen 253.000’lik üretim kotasının altında kaldı.

Öteki yandan geçen yıl günlük 1,3 milyon varil olan Libya’daki üretim, boru sınırındaki bakım çalışmasının da tesiriyle günlük 729.000’e düştü.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler