Dünya

Romanlara hakaret eden Sosyalist lider istifa etti

Belçika’da hükümet ortağı Flaman Sosyalist Parti (Vooruit) lideri Conner Rousseau, Roman toplumuna yönelik hakaret içeren sözleri nedeniyle yaşanan tartışmaların ardından, seçimlere 7 ay kala görevinden istifa etti.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre; Belçika’da “sosyalistlerin umudu” olarak görülen Conner Rousseau’yu istifaya götüren süreç Eylül ayında başladı.

Rousseau, 1 Eylül gecesi memleketi Sint-Niklaas’ta polis memurlarının bulunduğu bir barda, kentteki Roman topluluğunu hedef alan açıklamalar yaptı.

Belçika medyasına sızdırılan polis tutanağına göre sosyalist lider Roussea, Romanlar için “esmer pislikler” ifadesini kullandı. Rousseau, “Bu Çingeneler her gün şilteleri veya çaydanlıkları ile burada duruluyorlar. Gidin onlara vurun. Bu adamlara hiçbir şey yapamıyorsunuz” dedi.

Sözlerinin medyaya yansımasının ardından Conner Rousseau yoğun eleştirilere uğradı.

Belçika’da Romanlar’ın çıkarlarını savunan Kham adlı örgüt, sosyalist lider hakkında suç duyurusunda bulundu.

Doğu Flaman Savcılığı, medyaya yansıyan ırkçı açıklamaları nedeniyle Rousseau hakkında soruşturma başlattı. Sorgu hakimi, bu hafta içinde Rousseau’nun “kelimelerin ve dil kullanımının etkisi konusunda terapi görmesine” karar verdi.

Ayrıca Rousseau’ya, 2. Dünya Savaşı sırasında Belçikalı Yahudiler, Romanlar ve Sintiler için toplama kampı olarak kullanılan Dossin Kışlası’nı ziyaret etme zorunluluğu getirildi.

Adli makamlar, sosyalist liderin Roman toplumuyla arabuluculuk sürecine girmesi gerektiğini belirterek, bu sürecin olumlu sonuçlanması durumunda, hakkındaki davanın düşürüleceğini bildirdi.

ÖZÜR DİLEDİ

Romanlar hakkındaki sözlerini “sarhoş zırvalaması” olarak değerlendiren Conner Rousseau, özür diledi.

Sosyalist lider, mahallesinde Romanların uzun süredir yarattığı rahatsızlığa duyduğu tepkiyi “gerçekten yanlış bir şekilde” ifade ettiğini söyledi.

Hakkındaki yasal süreçle ilgili olarak, “Hatamı kabul ediyorum ve tedbirleri dikkatle uygulayacağım” diyen Rousseau, Roman toplumuyla arabuluculuğa devam edeceğini vurguladı.

“Sosyalistlerin umudu” olarak görülen Conner Rousseu, 2019 yılında 26 yaşındayken parti liderliğine seçilmişti.

Sosyalist Parti yaklaşık yüzde 20 oy oranıyla ülkenin üçüncü büyük partisi konumunda bulunuyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok