Dünya

San Francisco’da tarihi buluşma! İki lider bir yıl sonra yüz yüze görüştü

ABD’nin San Francisco kentinde düzenlenecek Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği Zirvesi (APEC) kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, bir yıl aradan sonra yüz yüze görüştü.

‘Sizi ağırlamak onur ve zevktir’

İki lider, San Francisco’daki tarihi Filoli Historic House & Garden adlı malikanede bir araya geldi. Görüşme öncesi “Sizi ABD’de ağırlamak benim için bir onur ve zevktir” diyen Biden şunları söyledi: “Birbirimizi uzun zamandır tanıyoruz. Her zaman aynı fikirde olmadık. Görüşmelerimiz her zaman samimi, açık sözlü ve faydalı olmuştur. Birbirimizi net bir şekilde anlamamızın çok önemli olduğunu düşünüyorum. Rekabetin çatışmaya dönüşmemesini sağlamalıyız.”

 ‘Umut verici gelecek oluşturabiliriz’

Çin Devlet Başkanı Xi de küresel ekonominin karşı karşıya olduğu tedarik zinciri gibi sorunlara değindi ve Çin-ABD ilişkisinin dünyadaki en önemli ikili ilişki olduğunu ifade etti. Xi, “Bu ilişki iki halkın yararına olacak ve insanlığın ilerlemesine yönelik sorumluluğumuzu yerine getirecek şekilde gelişmelidir” dedi.

ABD ile ilişkilerinin hiçbir zaman sorunsuz bir şekilde ilerlemediğini ifade eden Xi, herhangi çatışmanın her iki taraf için de dayanılmaz sonuçları olacağını vurguladı.  İki tarafın da umut verici bir gelecek oluşturabileceğini inandığını belirten Xi, “Derinlemesine bir görüş alışverişinde bulunmayı ve yeni anlayışlara ulaşmayı dört gözle bekliyorum” diye konuştu.

Görüşmede, ABD-Çin arasında açık iletişim hatlarının güçlendirilmesi ve iki ülke arasındaki rekabetin çatışmaya dönüşmesini engellemek için ilişkilerin sorumlu bir şekilde yönetilmesi gibi konuların yanı sıra Filistin meselesi, Ukrayna savaşı ve Kuzey Kore’nin Rusya ile ilişkileri gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok