Ekonomi
Ekonomi

Euro Bölgesi ve Almanya’da imalat PMI, 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı

Investing.com – Euro Bölgesi ve Almanya’da 2022’nin ilk PMI verileri beklentilerin üzerinde geldi.

Almanya’da ekonomik büyümenin önemli göstergelerinden olan imalat PMI, Ocak ayında 57,4 seviyesinden 60,5 seviyesine yükselerek Ağustos sonrası en yüksek seviyeye çıktı. Aralık ayında 50,0 büyüme eşiği altına gerileyen hizmet PMI ise Ocak ayında 52,2’ye yükseldi.

Euro Bölgesi’nde de imalat PMI Ocak ayında 59,0’a yükselerek Ağustos sonrası en yüksek seviyeye çıktı. Fakat hizmet PMI düşük kaldı. Aralık ayında 53,1 olan gösterge, Ocak ayında 51,2’ye gerileyerek Mayıs sonrası en düşük seviyeye geriledi. Bölgede Omicron varyantının etkisi ve pandemide günlük vaka sayısında en yüksek seviyelerin görülmesi nedeniyle hizmet sektöründe kısıtlamaların olması verinin de zayıflamasına neden oldu.

Avrupa’da 2021’in son çeyreğinde salgının etkisini artırmasına bağlı ekonomik faaliyetlerde ivme kaybı oldu ve yetkililer kış aylarında salgının etkisiyle yaşanacak zayıflığın yılın ikinci çeyreğinde yerini toparlanmaya bırakmasını bekliyor. Buna karşın Avrupa Merkez Bankası bu yıl da parasal desteğin sürmesi gerektiği görüşünde. Dolayısıyla bu yıl merkez bankasından bir sıkılaşma adımı beklenmiyor.

Yazar: Deniz Engin

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler