Döviz
DövizDünyaEkonomiFinans

Euro/Dolar Paritesi 1.14 Seviyesini Yeniden Zorlamaya Çalışıyor

Haftanın ilk işlem gününde ABD’ de Martin Luther günü nedeniyle piyasalar kapalı. ABD’ de piyasaların kapalı olmasından dolayı ABD varlıklarında işlem hacminin zayıf olmasını bekleyebiliriz.  Piyasaların kapalı olmasına rağmen Euro/Dolar paritesinde aşağı yönlü eğilimlerin yaşandığını görmekteyiz.  Geçtiğimiz hafta ABD’ de TÜFE verisi aylık yüzde 0.5 olarak açıklanırken, yıllık bazda yüzde 7 ile beklentilere paralel olarak son 39 yılın zirvesinde açıklandı. ABD’ de ÜFE yıllık bazda 9.7 ile beklentilerin aşağısında gerçekleşti. Haftalık İşsizlik Maaşı Başvuruları ise 230 bin ile beklentilerin üzerinde açıklandı. FED Başkanı Powell ve FED üyeleri yüksek enflasyona karşı, piyasanın Mart ayında beklediği faiz artırımının gerçekleşebileceğini destekler nitelikte açıklamalarda bulundu.  ABD’ de yüksek enflasyondan kaynaklı dolardan çıkışlar yaşandı. Dolardan çıkışların yaşanmasıyla dolarda görülen zayıflık küresel çapta hissedildi. Euro/Dolar paritesi dolardaki zayıflıkla beraber yükselişler yaşadı. Parite gelişmelerle beraber 1.1400 seviyesi üzeri tutunma çabası içinde hareketlenmeler yaşadı.

Euro Bölgesinde, TÜFE yıllık bazda yüzde 5.0 ile beklentilerin üzerinde geldi. İşsizlik Oranı yüzde 7.2 ile öncekin ayın aşağısında geldi. Kasım ayı Sanayi Üretimi ise yüzde 2.3 ile beklentilerin üzerinde gerçekleşti. ECB Başkanı Lagarde, ekonominin gidişatının iyi yönde olduğuna dair açıklamalarda bulundu ve 2022 dönemi için faiz artırım sinyali vermedi.  Bugün Euro Bölgesi’ nde Eurogroup toplantısı gerçekleşecek. Eurogroup toplantısında, kovid salgının ekonomi üzerinde etkileri, Euro zirvesi raporları, ekonomik uyum ve Euro Bölgesi performansı gibi konuların konuşulması bekleniyor.

ABD ve Euro Bölgesi’nde vaka sayıları incelenmeye devam ediyor. Vakalarda yüksek artışların devam etmesi halinde risk iştahı olumsuz etkilenebilir.  Gelişmeler doğrultusunda, ABD’ de piyasaların kapalı olmasına rağmen paritede geri çekilmelerin yaşandığını görmekteyiz. Paritenin 1.1400 seviyesi aşağısında fiyat hareketine devam etmesi halinde düşüşlerin devam etmesini bekleyebiliriz. Ancak 1.1400 seviyesi üzerindeki hareketlenmelerde ise paritede yükseliş ivmesi yeniden hız kazanabilir. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler