Dünya
DünyaEkonomi

FED Dün Piyasalara Neler Söyledi?

Dün küresel piyasalarda yılın ilk FED toplantısını takip ettik.  FED, beklentiler dahilinde faizleri yüzde 0,00-0,25’te sabit bıraktı. Fed fon faiz oranı hedefini yakın zamanda artırmanın uygun olacağını ve Tahvil alım programını Mart ayı başlarında sona erdireceğini söyledi.  Fed, eğer riskler gelişir ise para politika duruşunu uygun şekilde ayarlamaya hazır olduğunu belirtti. İstihdamda artışın son aylarda güçlü olduğunu ve işsizlik oranının önemli oranda düştüğünü söyledi. Ayrıca Powell, enflasyon riskinin uzun bir süre daha devam edebileceğini dile getirdi ve buna bağlı olarak istihdam piyasasını etkilemeden faizleri rahatça fazlasıyla artırabileceğini söyledi.

FED’ den gelen bu açıklamalardan sonra ons altın sert geri çekilmeler görüldü. Değerli metal, 1810 $ seviyesinin altına kadar geri çekilme hareketinde bulundu. Bugün bu düşüşlerin küresel piyasalarda etkisini sürdürdüğünü görmekteyiz.  ABD Borsaları’ nın, FED toplantısının ilk dakikalarında yükseliş hareketliliğinde bulunduğunu görmekteyiz. Daha sonra Powell’ ın basın mensuplarının önünde yaptığı açıklamalar dolardaki değer kazanımları ve şahin tonlu söylemler ile endeksler aşağı yönlü eğilimler sergiledi.

Dolar endeksi küresel çapta değer kazanımlarını artırdı.  Bugün öğlen seansında 97.100 bandı üzerinde hareketleniyor. Bugün ABD’ den gelecek olan büyüme rakamları ve İşsizlik Haklarından Yararlanma Başvurularının beklentileri karşılaması halinde dolar cephesinde yükselişler daha da ivme kazanabilir.  Doların küresel çapta değer kazanmasıyla beraber değerli metaller ve diğer ülkelerin para birimleri dolar karşısında zayıf hareketlenebilir. Özellikle gelişmekte olan ülke para birimlerinde bu zayıflığı daha belirgin şekilde görebiliriz. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler