Ekonomi

Fed ve dolar endeksi…

Bugün küresel bazda gözler Fed toplantısında olacak.

Sonda söyleyeceğimi başta söyleyeyim. Bugünkü toplantının benim gözümde pek bir önemi yok. Sönük bir toplantı olmasını bekliyorum.

Faiz muhtemelen %5.50’de kalacaktır. Bu saatten sonra faizin sabit kalması ile 25bps artırım gelmesi arasında çok büyük bir fark yok. Zaten faiz artırım sürecinin sonuna gelindiğini biliyoruz.

Fed Başkanı Powell ise yapacağı konuşmada enflasyonun hedefe düşene kadar sıkı duruşu koruyacaklarını tekrarlayacaktır. Ekonomik büyüme ve istihdamın ise güçlü olduğunu söyleyecektir.

Bu akşam tek sürpriz olabilecek ve piyasada sert harekete neden olabilecek konu Powell’in faiz indirim süreci ile ilgili bir mesaj vermesi olur. Bunun da olacağını düşünmüyorum.

Özetle sakin bir Fed akşamı geçireceğiz diye düşünüyorum. Fiyatlar tabii ki kısa vadede bir yukarı bir aşağı volatil olacaktır. Burada teknik seviyelerin takibi devreye girecek.

Bugün dolar endeksi yakın takip edilmelidir.

Pazartesi günü teknik marj dahilinde değer kaybeden dolar endeksi dün ise sert bir yükseliş yaşadı. Genel görünümde yukarı potansiyelin sürdüğünü düşünüyorum.

Teknik açıdan 105.90 ve 105.40 üzeri kalındığı sürece görünüm yukarı devam edecektir. Olası geri çekilmeler USD lehine fırsatlar verebilir. Yukarıda 107 bölgesi aşılırsa yukarı hareketlerin kuvvetlenmesini beklerim.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok