Ekonomi

Fitch Ratings, Türkiye’nin görünümünü ‘negatif’ten ‘durağan’a çevirdi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’ye ilişkin değerlendirmesini yayınladı.

Değerlendirmeye göre, Fitch Türkiye’nin kredi notunu ‘B’ olarak korudu, ‘negatif’ görünümünü de tam iki yıl aradan sonra ‘durağan’ olarak değiştirdi.

‘B’ notu Fitch değerlendirmesinde yatırım yapılabilir seviyenin iki kademe altında.

Görünümün durağan olarak revize edilmesinin daha geleneksel ve tutarlı bir politikaya dönüşü yansıttığı belirtilen açıklamada, “Enflasyonu düşürmeye yönelik politika düzenlemelerinin büyüklüğü, kalıcılığı ve başarısı konusunda belirsizlik devam ediyor” değerlendirmesi yapıldı.

Politika faizinde yüzde 35 beklentisi

Açıklamada, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) politika faizini 2023 yılı sonuna kadar yüzde 35’e çıkaracağının ve 2024’te de bu seviyede tutacağının tahmin edildiği, para politikası sıkılaştırmasının gelecekteki hızı ve süresi konusunda yüksek düzeyde belirsizlik olduğu iddia edildi.

Ekonomik büyüme tahmini: 4.3

2023’te ortalama enflasyonun yüzde 51,9, yıl sonu enflasyonun ise yüzde 65 olacağının öngörüldüğü aktarılan Fitch Ratings açıklamasında, ekonomik büyümenin 2023’te yüzde 4,3’e ulaşmasının, 2024’te yüzde 3 seviyesinde gerçekleşmesinin beklendiği kaydedildi.

En son 13 Ağustos 2021’de Türkiye’nin kredi notunu BB- ve kredi notu görünümünü durağan olarak teyit eden Fitch, 2 Aralık 2021’de not görünümünü negatife çevirmişti.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok