Döviz
DövizEkonomi

FOMC’nin Kura Etkisi

FOMC tutanaklarının yayınlanmasıyla beraber Dolar/TL güne yükselişle başladı. ABD Merkez Bankası (FED) 2021 senesinin son toplantı tutanaklarını dün yayınladı. Tutanaklarda, ekonomi, iş gücü piyasası ve enflasyona ilişkin görünümler göz önüne alındığında, faiz oranının tahmin edildiğinden daha erken veya daha hızlı bir şekilde artırmanın gerekebileceği belirtildi. Fed yetkilileri tutanaklarda, Omikron varyantının ekonominin toparlanma patikasını değiştirmeyeceğini açıkladı. FED’ den gelen bu şahin söylemler Dolar cephesini kuvvetlendirdi. Ayrıca dün ABD’de öncü Tarım Dışı İstihdam verisi olan ADP, 807K ile beklentileri aştı. ADP’ den gelen güçlü rakam, Cuma günü açıklanacak olan Tarım Dışı İstihdam verisinin öncüsü niteliğinde. Bugün ise ABD’ de İşsizlik Hakların Yararlanma Başvuruları ve ISM Hizmet PMİ verilerinin beklentileri karşılaması halinde istihdam yükselişi artırabilir.
Yurtiçi tarafta ise gündem sakin. Haftaya başlarken TÜFE -ÜFE verisini takip ettik. Tekrar bir hatırlayacak olursak TÜFE %36.08, ÜFE ise %79.89 seviyesinde açıklanmıştı. TCMB’nin %5 hedef enflasyon rakamına oldukça uzaktayız. Enflasyondaki ciddi yükseliş temel gıda başta olmak üzere birçok tüketim araçlarının fiyatlarının yükselmesine büyük oranda yansıyor. Yurtiçinde enflasyonun yüksek olmasının nedeni yerli üretimin sınırlı olması ve uygulanan para politikası. Tüm dünyada büyük sorun haline gelen enflasyon için, ülkeler sıkı para politikası veya faiz artırımı gibi politikaları uygulayarak fiyatları dengede tutmaya çalışıyor. Enflasyon ve faiz arasındaki makasın dar tutulması bu durumda alınması gereken önemli tedbirlerin arasında yer alıyor.
JP Morgan Türkiye’deki enflasyon için yayımladığı bir araştırma raporunda Mayıs ayında enflasyonun yüzde 55 seviyesine ulaşmasını ve Kasım ayına kadar yüzde 50 civarında seyredeceğini öngördü. 2022’nin sonunda enflasyonun yüzde 35 seviyesine düşebileceğini söyleyen JP Morgan, 2023 yılsonu enflasyon beklentilerini de yüzde 15 olarak revize ettiklerini duyurdu.
Tüm gelişmeler akabinde, ABD’ den gelen güçlü veriler ve şahin tonlu söylemler ile yurtiçinde yüksek enflasyona karşı uygulanan düşük faiz politikalarının etkisiyle kurda yükselişlerin devam etmesini bekleyebiliriz. Kurda şuan için 13.00 seviyesinin üzerinde fiyatlamaların hâkim olduğunu görmekteyiz. Anlık hareket alanının hala çok oynak olduğunu izlemekteyiz. Yurtiçinde veri akışının bulunmaması ve ABD’den gelecek veriler ile yükseliş ivmesinin devam etmesini bekleyebiliriz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler