Ekonomi
Ekonomi

Fransa’da enflasyon Ağustos ayında %6,5 arttı – Insee

Yazar – Scott Kanowsky 

Finanskolik – Fransa’da fiyat artışı Ağustos ayında beklenenden daha fazla yavaşlayarak bir önceki ay 1990’ların başından bu yana gördüğü en yüksek seviyeden geri çekildi ancak yine de tarihi olarak yüksek bir seviyede kalmaya devam ediyor.

Ülkenin yakından takip edilen tüketici fiyat endeksi, Avrupa Birliği standardına göre %6,5 oranında arttı. Ekonomistler, yurt içi enflasyonun temel ölçütü olan endeksin Temmuz ayında %6,8 artmasının ardından Ağustos ayında %6,7’ye gerilemesini bekliyorlardı.

INSEE, enflasyondaki düşüşe enerji fiyatlarındaki yavaşlamanın neden olduğunu, yakıt maliyetlerinin bir önceki dönemdeki %28,5’e kıyasla %22,2 artarak mamul mallar ve gıda fiyatlarındaki artışı dengelediğini söyledi. Bununla birlikte yıllık bazda karşılaştırıldığında enerji fiyatları Ağustos 2021’deki %12,7 seviyesinin oldukça üzerinde seyretti.

Çarşamba günkü veriler, bazı Fransız liderlerin ülkedeki fiyat artışının Temmuz ayında zirveye ulaştığı yönündeki iddialarını destekleyebilir. Fransız hükümeti son zamanlarda yükselen enflasyonu kontrol altına almak için agresif bir şekilde hareket ederek elektrik fiyatlarının sınırlandırılması ve gaz fiyatlarının dondurulması gibi bir dizi harcama tedbiri açıkladı.

Bunun ardından Fransa’da tüketici fiyatları, birçoğu çift haneli enflasyon artışlarıyla karşı karşıya olan diğer Avrupa ülkelerine kıyasla daha düşük seyretti. Salı günü Almanya’nın aylık tüketici fiyat endeksi %8,8 ile yaklaşık yarım yüzyılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok