DünyaEkonomi

Fransız bakanın enflasyonu düşürme önerisi alay konusu oldu

Fransa’da Ticaret ve KOBİ Bakanı Olivia Gregoire‘nun yüksek enflasyonla mücadele önerisi, muhalefet kanadında tartışmalara yol açarken Avrupa genelinde ise alay konusu oldu.

Bakan Gregoire, yaptığı açıklamada, hazır ve donmuş gıda ürünlerinin mutfak enflasyonunu artırdığını, taze sebzelerin daha ucuz olduğunu söyleyerek enflasyonu düşürmek için okullara yemek pişirme dersi koymayı teklif etti.

Sosyalist Parti: Ekmek yoksa pasta yiyin

Öneri, muhalefet partilerinden büyük tepki çekti. Muhalefetteki sosyalist “Boyun eğmeyen Fransa” Partisi lideri Jean-Luc Melenchon, sosyal medya hesabından, “İçme suyu sıkıntısıyla karşı karşıya kalınca şarap tadım dersleri alın” ve “ekmek yoksa pasta yiyin” paylaşımlarıyla bakanın açıklamalarını tiye aldı.

En yüksek seviyeyle rekor tazeledi

Fransa Devlet İstatistik Kurumu (INSEE) tarafından paylaşılan verilere göre enflasyon, haziran ayında enerji ve gıda maliyetlerindeki sert artışın etkisiyle yüzde 6,5’e yükselerek 1991 yılından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. Ülkede tüketici fiyat endeksi ise mayıs ayındaki yüzde 5,2’den yıllık yüzde 5,8’e yükseldi. INSEE, enflasyonun enerji fiyatlarında yıllık bazda yaşanan yüzde 33,1 artıştan kaynaklandığını vurguladı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok