Altın ve Emtialar
Altın ve EmtialarDövizEkonomiKripto Para

Haftalık Genel Piyasa Yorumu

Hafta ortasına geldiğimizde küresel piyasaları genel bakış açısıyla inceleyelim. Geçtiğimiz hafta Noel nedeniyle piyasalar kapalıydı. ABD’de piyasaların kapalı olması ve artan vaka sayıları nedeniyle dolarda ve borsalarda bir miktar zayıflık yaşandı. Omikron nedeniyle yaşanılan zayıflık etkisiyle yatırımcılar güvenli limanlara yöneldi. Geçtiğimiz hafta 1830 seviyesi civarına ulaşan ons altın, bu haftaya başlarken ABD 10 Yıllık tahvil faizlerinin 10 bp üzerinde artarak 1,52 seviyesinden 1,64’e yükselmesiyle, kazançlarının bir kısmını sildi. Bugün ons altın 1810 seviyesi üzerinde tutunma çabasında içinde hareketleniyor.

Dün ABD’ büyüme öncüsü olan İSM İmalat PMİ verisi beklentilerin aşağında %58.7 ile son 11 ayın en düşük seviyesinde açıklandı. ABD’ den gelen bu verinin beklentileri karşılamaması nedeniyle ABD endeksleri karışık seyretti. S&P500 ve DowJones rekor kırarken, Nasdaq’ta sert geri çekilmeler yaşandı. Nasdaq, bugün yeniden toparlanma eğilimi içinde hareketleniyor. Bugün ABD’de öncü Tarım Dışı İstihdam verisi olan ADP 807K ile beklentilerin oldukça üzerinde açıklandı. Akşam TSİ 22.00’ de FED toplantı Tutanakları yayınlanacak. ABD’ den gelecek bu haberler ile Dolar cephesinde değer artışları oluşabilir.

OPEC 23 üyeden oluşan yılın ilk toplantısını Salı günü gerçekleştirdi.  OPEC yaptığı aylık toplantısında talebin Omikron varyantına direnmesinin de etkisiyle Şubat ayı için günlük 400 bin varillik üretim artışı kararı aldı. OPEC+’nın üretimi artırma planına sadık kalması sonrası Brent petrol 80 dolar civarına yerleşerek Kasım sonundan beri en yüksek değerine ulaştı. Brent petrol, bugün 80 seviyesinin hemen aşağısında fiyatlanıyor. Ham petrol ise 76 seviyesinin üzerinde bulunuyor.

Yurtiçinde kura baktığımızda ise yukarı yönlü hareketlenmelerin hakimiyetini görmekteyiz. Bu haftaya başlarken yurtiçinde TÜFE– ÜFE verisini takip ettik. TÜFE %36.8 olarak beklentilerin üzerinde açıklandı ÜFE ise %79.89 ile beklentileri aştı. Böylelikle ÜFE – TÜFE arasında fark büyümeye başladı. Artan enflasyona rağmen düşük faiz politikasının uygulanması, faiz ve enflasyon makasını daha da genişletiyor.  Kurun 13.00 bandı üzerinde fiyatlandığını izlemekteyiz. Gün içi hareketliliğin yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Hareket alanının neredeyse 1 TL civarına ulaştığını görmekteyiz. Bugün ABD’ den gelecek haberler ile kurdaki yükselişler devam edebilir.

Lider kripto para birimi olan Bitcoin geçen yıl yaklaşık yüzde 60 değer kazanandı. Bitcoin, kasım ayında 69.000 dolara yaklaşarak rekor kırdı ve 2016’dan bu yana yüzde 4,700’den fazla arttı.  Aralık ayı itibariyle düşüş eğilimine başlayan Bitcoin, 2021 senesini 46224 seviyesinde tamamladı. Bitcoin, bugün kayıplarının bir kısmını telafi etme yolunda fiyatlanıyor. Goldman Sachs Group’a göre Bitcoin, yatırımcıların dijital varlıkları daha fazla benimsemesiyle altın yatırımlarının bir kısmını çekmeye devam edebileceğini düşünüyor. Goldman Sachs Küresel FX ve EM Stratejisi Eş Direktörü Zach Pandl’a göre Bitcoin’in “değer saklama aracı” pazarındaki payı önümüzdeki beş yıl içinde “varsayımsal olarak” yüzde 50’ye yükselirse, fiyatı yüzde 17 veya yüzde 18’lik toplam yıllık getiri ile 100.000 doların biraz üzerine çıkabileceğini öngörüyor.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler