Ekonomi
Ekonomi

ISM anketi, OPEC+ toplantısı, Omicron – Piyasalarda neler oluyor?

Muharrir – Geoffrey Smith 

Investing.com – ABD bir günde 1 milyon hadise raporladı – ve gerçek sayı muhtemelen daha da yüksek. Bununla birlikte piyasalar, nispeten daha hafif geçen Omicron’un, pandeminin sonunun başlangıcı olduğu varsayımı üzerine güçlenmeye devam ediyor. Arz İdare Enstitüsü (ISM) Aralık ayı imalat anketini paylaşırken Çalışma Bakanlığı da Kasım ayı JOLTS iş imkanları raporunu yayımlayacak. Çin’in imalat PMI okuması Haziran’dan beri gördüğü en yüksek seviyeyi gördü. OPEC+, Şubat için üretim kotalarını tartışmak üzere bugün toplanıyor.

4 Ocak Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. Omicron’daki artış

Pazartesi günü ABD, daha evvel hiçbir ülkenin kıramadığı bir rekoru kırarak 1 milyondan fazla yeni hadise kaydetti. Sayılar, birtakım durumlarda raporlamayı geciktiren fakat her vakit olduğu üzere bulaş riskini oldukça artıran tatillerin de tesirini gösteriyor.

Yeni hakim varyant Omicron, evvelki tipler kadar şiddetli bir hastalığa yol açmıyor: hastaneye müracaatlar geçen yılı tepesine nazaran hâlâ %30 düşük ve yeni varyantın birinci ortaya çıktığı Güney Afrika’daki enfeksiyon dalgası, ülkenin sıhhat hizmetleri üzerinde çok baskıya yol açmadan evvel tepeyi gördü. Bununla birlikte hadiselerdeki kısa vadeli artış, havayolu ve sıhhat bakım üzere başta hizmet dallarında işe devamsızlıkta artışa yol açıyor.

Hindistan’ın başşehri Delhi ise hadiselerdeki artışı denetim altına almak için hafta sonu tekrar sokağa çıkma yasağı uyguladı.

2. Operatörler 5G için iki haftalık ertelemeyi kabul etti

Verizon (NYSE:VZ) ve AT&T (NYSE:T), havacılık yönetimi ve havayolu şirketlerinden gelen baskıya dayanamayarak 5G hizmetlerini kullanıma açmayı iki haftalığına ertelemeyi kabul etti lakin hizmetlerinin bu ay devam edeceğini söyledi.

Operatörler, spektrum ve ağ altyapısına yaptıkları yatırımın meyvelerini toplamak için ivedi ederken Federal Havacılık Yönetimi (FAA) ve havayolu şirketleri, havalimanlarındaki kokpit inançlı sistemlerine yönelik riski konusunda kaygı duyuyor.

Kesimin lobi kümesi Airlines 4 America, tasaları giderilmediği takdirde binlerce uçuşu daha iptal etmekle tehdit etmişti. Omicron’un, iktisatta daha fazla aksaklığa yol açmadan pandeminin sonunu getireceği algısı ile havayolu payları yükselirken iki operatörün payları de bedel kazandı.

3. Pandemiyle ilgili umutlar üzerine borsa yükselişle açılacak

ABD payları, Omicron’un ülkede sürü bağışıklığını hızlandıracağına ve iktisattaki toparlanmanın hiçbir pürüze takılmadan devam etmesine imkan sağlayacağına olan itimat sayesinde yeni rekor düzeylerde açılmaya hazırlanıyor.

Hissiyatı destekleyen öteki gelişmeler, Tesla’nın dördüncü çeyrekteki göz alıcı teslimat sayıları ve Apple’ın kısa müddetliğine de olsa 3 trilyon dolarlık piyasa bedelini görmesi oldu.

Dow Jones 132 puan artarken S&P 500 ve Nasdaq 100 endeksleri de benzeri artışlar yaşadı.

Tahvil piyasasında; enflasyonun önümüzdeki birkaç ay boyunca rahatsız edici düzeylerde yüksek olmaya devam edeceği kaygıları nedeniyle 10 yıllık ABD Hazine getirisi, 2022’nin birinci günlerinde 13 puan arttıktan sonra %1,62’de sakinleşti.

4. ISM PMI’da bir nebze sakinleşme beklenirken Çin’e ilişkin okuma 6 ayın tepesini gördü

ISM aylık imalat anketini paylaşacak ve genel aktivite ve daha da kıymetlisi girdi ve üretim fiyatları manasında Aralık ayında bir nebze sakinleşmiş olması bekleniyor.

Çalışma Bakanlığı da İş İmkanları ve İşgücü Bölümü Anketi’nin (JOLTs) Kasım okumasını paylaşacak ve rapor, Ekim ayında görülen düşüşün kısa müddetli bir gelişme mi yoksa trend gibisi bir şeyin başlangıcı mı olup olmadığını gösterecek.

Dünyadan gelen iktisat bilgileri genel olarak cüret verici: Çin’in Caixin imalat PMI okuması beklentileri aşarak Haziran’dan beri gördüğü en yüksek seviyeyi gördü. Euro bölgesinde Fransa’nın enflasyon bilgileri, Avrupa Merkez Bankasının enflasyonun doruğa yaklaştığı görüşünü desteklerken Almanya’nın işsizlik oranı Aralık ayında beklenenden daha büyük bir düşüş yaşadı. Almanya’nın Kasım ayı perakende satışları zayıf olsa da düşünüldüğü kadar berbat gelmedi.

5. OPEC+ üretim kotalarını artırmaya devam edecek üzere görünüyor

OPEC+’nın bugünkü toplantısında, Şubat ayında günlük 400.000 varillik üretim artışı planı ile devam etmesi bekleniyor.

Bilhassa Afrika ve Latin Amerika’daki OPEC ülkelerinin, bu üretim kotalarını hakikaten karşılayıp karşılayamayacağı ise öteki bir soru. Blok, devlete ilişkin petrol şirketlerinin geçmişteki düşük yatırımlarının büyük tesiriyle son üç aydır üretim gayelerini ıskalıyor.

Öte yandan Çin, rafineriler için ihracat kotasını kıymetli ölçüde düşürdü ve bu, yetkililerin yurtiçi fiyatları düşük tutma isteğini gösteren bir atak.

WTI %0,3 artışla 76,31 dolar olurken Brent %0,3 yükselişle 79,19 dolara ulaştı.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler