Ekonomi
Ekonomi

İstihdam raporu, Nord Stream rahatlığı, Lululemon ve tayfun – Piyasalarda neler oluyor?

Yazar – Geoffrey Smith

Finanskolik – ABD’de ekonomi verilerinin açıklanacağı bir hafta, tarım dışı istihdamda 300.000 artış beklenen Ağustos ayı istihdam raporuyla doruğa ulaşıyor. Dayanıklı mal siparişleri de paylaşılacak raporlardan. Avrupa’da gaz fiyatları, önemli bir boru hattının uzun süre kapalı kalacağı korkusunun azalmasıyla düşüş yaşadı. Hisse senetleri yatay seyirde açılacak ancak Lululemon yıl için görünümünü yükselttikten sonra güçlü artışlar yaşamaya hazırlanıyor. Petrol yükselse de son sekiz ayın en düşük haftalık kapanışına doğru ilerliyor. Ve Doğu Asya, yılın şimdiye kadarki en yıkıcı tayfununa hazırlanıyor.

İşte 2 Eylül Cuma günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:

1. İstihdam raporu

ABD, ekonomik verilerin ekonominin – en azından şimdilik – resesyona girmeye yakın olmadığını gösterdiği bir haftanın sonunda, TSİ 15.30’da aylık istihdam piyasası raporunu yayımlayacak.

İstihdam raporunun, tarım dışı istihdamda 300.000’lik bir artışla bu durumu doğrulaması muhtemel; bu sayı, yılın başlarına göre bir yavaşlama olsa da normal bir ay için hâlâ iyi bir kazanç olacaktır. Geçen hafta Fed yetkililerinden gelen şahin yorumları düşünürsek piyasa hissiyatını değiştirmek için aşağı yönlü önemli bir sürpriz gerekecek.

Her zamanki gibi kazanç büyümesinin hızı da takip edilecek; bu büyümenin aylık bazda sadece %0,4 ile sınırlı bir yavaşlama göstermesi bekleniyor ve bu da yıllık %5,3’lük bir kazanca işaret eder ki bu da mevcut enflasyon oranının önemli ölçüde altında kalmaktadır. Ayrıca ancak eş zamanlı olarak ABD, Ağustos ayı için dayanıklı mal siparişleri verilerini de açıklayacak.

2. Nord Stream konusunda rahatlama

Rusya’dan Almanya’ya gaz taşıyan Nord Stream boru hattının operatörü Rus gaz tekeli Gazprom’un (MCX:GAZP), daha önce açıkladığı gibi sevkiyatların Cumartesi günü yeniden başlayacağını söylemesiyle Avrupa’da gaz fiyatları düştü.

Bu haber, Gazprom’un bakım bahanesiyle boru hattını daha uzun süre kapatarak Avrupa’ya, Ukrayna’ya verdiği destekten vazgeçmesi için baskı yapacağı yönündeki korkuları yatıştırdı.

Kuzeybatı Avrupa için gösterge olan gaz vadeli işlemleri, %13,2 düşerek megavat-saati 210 euro ile üç haftanın en düşük seviyesine geriledi ancak savaş öncesi seviyelerinin 10 katına ulaşarak Avrupa endüstrisi için kriz seviyelerinde işlem görmeye devam ediyor.

3. Hisse senetleri karışık açılacak; Lululemon güçlü sonuçlarla yükseliyor

ABD borsaları, Perşembe günü yaşanan ve NASDAQ Composite‘in kayıp serisini beş güne çıkaran olumsuz bir günün daha ardından Dow ve S&P’nin kendi kayıp zincirini kırmayı başarmasına rağmen karışık açılacak.

Dow Jones vadeli işlem sözleşmesi 16 puan yükselirken S&P 500 vadeli işlem sözleşmesi yatay seyretti ve Nasdaq 100 %0,1 daha düşüş yaşadı.

Piyasa katılımcıları maaş bordrosu rakamları öncesinde elleri kolları bağlı oturmaktan büyük ölçüde memnun görünüyor ancak Bed Bath & Beyond (NASDAQ:BBBY), piyasa öncesi %5,6 düşüşle yeni bir zor güne hazırlanırken Lululemon (NASDAQ:LULU son çeyrek için tahminleri aşıp yılın geri kalanı için beklentilerini yükselttikten sonra yaklaşık %10 yükseldi.

“Kârsız teknoloji” sektörü için bir temsilci olan DocuSign (NASDAQ:DOCU), zayıf bir kazanç takvimine liderlik ediyor.

4. Doğu Asya tayfuna hazırlanıyor

Güney Kore borsaları düştü ve won zayıfladı çünkü ülke, kayıtların tutulmaya başlamasından bu yana en kötü fırtına olduğu söylenen yıkıcı bir tayfuna hazırlanıyor.

Tahmin modelleri Hinnamnor Tayfunu’nun Doğu Çin Denizi’nden kuzeye doğru ilerleyerek Çin anakarasını, Japonya’yı ve Kore yarımadasını etkileyeceğini gösteriyor. Fırtınanın gözünün Nagasaki ve Busan’a yaklaşacağı Pazartesi sabahına kadar rüzgarların en az kategori 3 şiddetinde (yaklaşık 115 mil/saat) kalması bekleniyor.

Fırtınanın, Kore’nin başkenti Seul’e 48 saat içinde 25 cm civarı kadar yağmur getirmesi bekleniyor.

5. Kremlin, tavan fiyatıyla ilgili planlar konusunda uyarırken petrol yükseliyor

Ham petrol fiyatları yükseldi ancak Çin talebinde yeni bir düşüş yaşanacağı endişesi ve yüksek dolar kurunun devam eden sancısı nedeniyle haftayı düşüşle kapatma yolunda ilerlemeye devam ediyor.

Kremlin, ABD ve Avrupa’nın kendi ihracatına fiyat sınırlaması getirme planlarına uyan herhangi bir ülkeye petrol sevk etmeyi reddedeceği uyarısında bulundu. Yakıt tedariki için küresel rekabet göz önüne alındığında bu planlar halihazırda aşılmaz pratik zorluklarla karşı karşıya görünüyor.

ABD ham petrol vadeli işlemleri %2,2 artışla varil başına 88,50 dolardan işlem görürken Brent %2,1 artışla 94,26 dolara yükseldi. Bununla birlikte ikisi de haftayı, Ocak ayından bu yana en düşük seviyede bitirme yolunda ilerliyor.

Baker Hughes’un kule sayımı ve CFTC’nin pozisyonlama verileri ile hafta sona erecek.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok