Ekonomi

Jeopolitik risk ve yükselen faiz…

Küresel piyasalarda son iki haftadır ana gündem Orta Doğu’daki gelişmeler oluyor. Hamas’ın İsrail’e saldırı sonrası başlayan süreç devam ediyor.

Bu süreçte İsrail’in ciddi ölçüde karşılık verdiğini görmekteyiz. Dün akşam Filistin’de bir hastanenin bombalanması ise küresel bazda endişeleri artırdı. Bazı günler tansiyonun düştüğü ve haber akışının gelmediğini görsek de bir anda gelen haber akışları piyasalarda etkili oluyor.

Piyasalar jeopolitik riskin yanında bir de yüksek faiz ile uğraşmak zorunda kalacak.

Geçtiğimiz hafta %4.60 altını gören ABD 10 yıllık faizler mevcut durumda güçlü bir yükseliş gösteriyor. Normal şartlarda bir savaş veya jeopolitik risk olduğunda faizlerin gerilemesi beklenir fakat hem ABD ekonomisindeki güçlenme hem de petrol kaynaklı olarak enflasyon riskinin artması faizleri de yukarı çekiyor. Yukarıdaki iki majör gündemi göz önüne aldığımızda gelecek süreçte piyasalarda risk iştahı zayıf seyretmeye devam edecektir.

Ortadoğu’da yaşanan gelişmelerin ne yöne seyredeceğini kestirmek zor. Bu belirsizliğin bir süre daha devam edeceğini düşünüyorum. Buradaki en kritik nokta ABD veya İran’dan atılacak adımlar olacaktır. Bu iki ülke olaya dahil olmadığı sürece nispeten daha az etkiler görebiliriz. Fakat olaya dahil olurlarsa başka boyuta geçilecektir. Süreci izlemek gerekiyor.

Ekonomi tarafında ise yüksek enflasyon riskinin süreceğini uzun zaman önce ifade etmiştim. Yaşanan son gelişmeler bu riskleri artırdı. Bu nedenle piyasalarda da yüksek faiz süreci devam edecektir. Yüksek faiz piyasaları baskı altında tutmaya devam edebilir.

Aşağıdaki görselde ABD 10 yıllık faizlerin grafiğini göreceksiniz. Faiz tarafında hem fundamental hem teknik anlamda yukarı potansiyel sürüyor. Özellikle %4.90 bölgesinin geçilmesi faizde yukarı potansiyeli güçlendirecektir.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok