Ekonomi
Ekonomi

Karar yazarı Kahveci: Çalışanlar maaşının 3’te 1’ini kaybetmiş durumda, yeni model tam da bu; ‘çağdaş kölelik’

Karar yazarı İbrahim Kahveci, ekonominin ikinci çeyrek yüzde 7,6 büyümesini değerlendirdi. Kahveci, büyüme verilerinde çalışanların aldığı payın düşüşüne dikkat çekerek, çalışanların 2016 yılından bu yana maaşlarının 3’te 1’ini kaybettiğini belirtti. Kahveci, “Yeni model işte tam da bu; Ucuz işçilik…Adeta çağdaş kölelik” dedi.

“GSYH verisine göre ücret ödemelerinin GSYH içindeki payı yüzde 21,4’de kaldı” diyen Kahveci “Buna göre çalışan başına aylık gelir 8.224 lira ediyor. Nitekim SGK verilerine göre ortalama ücret Mayıs ayında 8.167 TL düzeyinde. Yani bir uyum var.

Oysa 2016 2. çeyrekte GSYH içinden ücretlilerin aldığı pay yüzde 32,2 düzeyinde bulunuyordu. Bu hesaba göre 2022 yılı ikinci çeyrekte çalışan başına ücret 12.386 TL olmalıydı.

Maalesef bu olması gereken 12.386 TL ücret yerine çalışanlar 8.224 TL’de ücrette kalmış. Yani her bir ücretli çalışan alması gereken maaşın 1/3’ünü kaybetmiş durumda. Yeni model işte tam da bu;

Ucuz işçilik…Adeta çağdaş kölelik…Olması gereken ücret yerine giderek daha düşük ücret vermek. Köleden bile daha ucuza gelen bir işçilik.” diye yazdı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok