EkonomiTürkiye

“KKM misyonunu tamamlıyor”

Türk Ekonomi Bankası (TEB) Genel Müdürü Ümit Leblebici, “Kur Korumalı Mevduat (KKM) artık misyonunu tamamlıyor, bu uygulamaya gerek kalmadı” dedi.

Bloomberg HT yayınına katılan Leblebici, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın TL mevduatı destekleme adımlarını değerlendirdi.

Merkez Bankası tarafından kur korumalı mevduattan (KKM) çıkış politikasının Ağustos ayındaki ilk hamlelerle gerçekleştirildiğini aktaran Lebleci, zorunlu karşılıklarla ilgili bir düzenleme geldiğini, ardından bir diğer adımında bugün görüldüğünü aktardı.

KKM’nin artık misyonunu tamamladığını belirten Leblebici, artık bu uygulamaya gerek kalmadığını ifade etti.

TL mevduatta geçişte bankaların bilançolarının etkilendiğini dile getiren Leblebici, “TL’ye geçişi hepimizin önceliklendirip teşvik etmesi gerekiyor. Bunun için de bankaların bilançoları doğal olarak etkileniyor. Buradan baktığımızda ilgili mevzuatlarda yaşadıkça karşılaştığımız bu geçişi hızlandırabilecek yeni aksiyonlar almaya ihtiyaçlar vardı. Bu sabah gelen tebliğ ile beraber artık onlar tamamlanıyor. Bu bankalara bir esneklik sağlıyor” diye konuştu.

‘Parayı dövizde tutalım eninde sonunda yukarı gider’ yaklaşımını son dönemde görmediğini dile getiren Leblebici, kredi büyümesinde yüzde 2,5’lik büyüme sınırlarının zorlandığını ama aşırı ısınmaya karşı TCMB’nin denge istediğini dile getirdi.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok