Döviz
DövizEkonomiFinansTürkiye

Kur TCMB Öncesinde Nasıl Hareketleniyor?

Kur bir süredir 13.00 TL eşiğini koruyor. Kurdaki oynaklığın dizginlendiğini görmekteyiz. Yarın saat 14.00’ de TCMB’nin faiz kararı toplantısı gerçekleşecek. Geçtiğimiz toplantıda, faiz indirim alanının dolduğu ve Mart ayına kadar bir değişiklik olmayacağı sinyali verilmişti. Bunun üzerine yarın yapılacak olan toplantıda herhangi bir faiz değişikliğinin söz konusu olmadığını söyleyebiliriz.

TCMB, 2021 senesinin son toplantısında yüzde 15 olan faizi 100bp indirerek yüzde 14’e çekmişti. TCMB’ den gelen karar sonrasında kurda sert yükselişler görüldü. Kurda oynaklık etkisini sert şekilde hissettirmişti. Tüm dünyada büyük sorun haline gelen enflasyon, yurtiçinde de yükseliyor. TCMB, yüksek enflasyona karşı daha geniş bir para politikası izliyor. Bu da küresel çapta güvensizliği beraberinde getiriyor. TL’nin küresel piyasalarda daha da değer kaybetmesine neden oluyor. Dünyada, yüksek enflasyona karşı, merkez bankalarının karar matinelerinde, sıkı para politikası, faiz artırımı veya şahin tonlu söylemler yer alırken, TCMB’ de faiz indirimleri yapılıyor. Böyle olunca, enflasyon daha da yükseliyor. Çünkü yerli üretimin az olduğu bir ülke olduğumuz için kur fiyatları üzerinde değerlendirdiğimizde yükselişler kaçınılmaz hale geliyor. Bu durumda vatandaş alım gücünü her geçen gün daha da kaybediyor. Temel gıda ve enerji fiyatları başta olmak üzere tüm ürünlerde fahiş fiyat artışları görüyoruz. Son enflasyon rakamı beklentilerin üzerinde yüzde 36.08 olarak açıklanırken, ÜFE yüzde 79.89’ a kadar yükseldi.  

20 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yeni ekonomi paketi olan TL korumalı kur mevduatlı politikayı açıklamasının ardından kurda sert geri çekilmeler yaşanarak 10.24 seviyesine kadar geri çekilmeler görüldü. Paketin henüz yeni olmasından dolayı oynaklıklar etkisini sürdürdü. Ancak son zamanlarda kurda oynaklığın azaldığını görmekteyiz ve 13.00 – 14.00 TL aralığında yatay bant üzerinde hareketlenmeler yaşanıyor.

Geçtiğimiz gün Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arnavutluk ziyareti sonrası yaptığı açıklamada, kurdaki yükseliş ve faizlerdeki yükselişlerin yavaş yavaş kademeli olarak düşürüleceğini ve 2022 senesinin en parlak yılımız olacağını söyledi. Erdoğan’ dan gelen açıklamaları inceleyecek olursak, sene içinde faizlerdeki indirimlerin bir miktar daha kademeli şekilde devam edebileceğini söyleyebiliriz. Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, 22 Ocak Cumartesi günü 14:30’da piyasa katılımcıları ve ekonomistlerle Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde toplantı yapacak. 

Yarın toplantıya değinecek olursak, TCMB’nin faizleri sabit tutması ihtimalinde, kurda fiyat aralığının yine bu 13.00 – 14.00 TL bandında devam etmesini bekleyebiliriz. Ancak TCMB’nin faizlerde indirime gitmesi halinde, TL’ deki değer kaybının etkisiyle 14.00 TL seviyesi üzerindeki ataklar gündemimize gelebilir. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler