Döviz
DövizEkonomi

Kurda Yükseliş İvmesi Devam Ediyor

Haftanın ilk işlem gününde, kur yükseliş hareketliliğini sürdürmeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu, işgücü istatistik verileri açıkladı. İşsizlik oranı önceki aya göre değişim göstermedi, geçtiğimiz ay ile orantılı şekilde %11.2 olarak açıklandı.

Geçtiğimiz haftaya baktığımızda, ABD’ den gelen haber akışlarını takip ettik. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününde;  ABD’ de Tarım Dışı İstihdam (TDİ)  verisi 199 bin ile beklentilerin aşağısında kalırken, işsizlik oranı %3.9 ve ortalama saatlik kazançlar %0.6 olarak beklentilerden iyi geldi. TDİ verisi öncesinde, FOMC tutanaklarındaki şahin tonlu söylemler ve faiz artırımının beklentilerden daha erken bir tarihte gündeme gelebileceğine dair sinyaller, doları güçlendirmişti, ancak TDİ sonrası bir miktar zayıf kalan dolar, yeni haftanın ilk işlem gününde zayıf veri akışı nedeniyle sakin seyirde fiyatlanıyor. ABD tarafında bir diğer dikkat çeken ve önemli olay ise tahvil faizlerinde yükselişler, ABD 10 yıllık tahvil faizleri 1.799 seviyesi civarına ulaşmış durumda. Tahvillerdeki yükselişler, piyasalarda hareketliliğe neden olabiliyor. Bu hafta piyasaları etkileyecek önemli olay ABD’ de 12 Ocak Çarşamba günü, TSİ 16.30’ da açıklanacak olan TÜFE verisi
olarak karşımıza çıkıyor. ABD’ de artış gösteren enflasyon nedeniyle, FED’ den daha sıkı ve keskin ifadeler bekleyebiliriz.

Goldman Sachs Group Inc.’ye göre, ABD Merkez Bankası FED, bu sene yüksek olasılıkla dört faiz artırımı gerçekleştirecek ve en geç Temmuz ayında bilanço küçültmeye başlayacağını öngörüyor. Jan Hatzius tarafından kaleme alınan araştırma notunda “Risklerin daha öncekinden daha erken bir sürece işaret etmesi sebebiyle bilanço küçültmesine ilişkin tahminimizi Aralık’tan Temmuz’a çekiyoruz. Bu noktada enflasyon yüksek ihtimalle hedeflenenin çok üzerinde kalacak. Mart, Haziran ve Eylül aylarında görmeyi beklediğimiz faiz artırımlarına Aralık ayını da ekledik” ifadelerini kullandı.

Yurtiçinde ise Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, enflasyondaki yükselişleri dizginleyeceklerini ve gerektiğinde ellerindeki tüm enstrümanları kullanabileceklerini açıklaması,  yurtiçi piyasalar için güçlü bir tutum ve söylem niteliği taşıyor.

Gelişmeler doğrultusunda kur, 13.00 seviyesi üzerindeki fiyat hareketliliğini korumaya devam ediyor.  13.40 – 13.50 seviyesi üzerindeki hareketlenmeler, kurda yukarı yönlü hareketliliği daha da ivmelendirebilir.  Ancak bu seviyenin aşağısında ki fiyatlamalar, bir miktar gevşemeleri gündemimize taşıyabilir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler