Ekonomi

Küresel piyasalar ABD’nin enflasyon verilerinin ardından pozitif seyrediyor

Küresel piyasalar, ABD’de enflasyonun beklenenden daha fazla yavaşlamasının ardından ABD Merkez Bankasının (Fed) faiz artışlarında sona geldiğine yönelik fiyatlamalarla pozitif seyrediyor.

Fed yetkililerinin para politikasına yönelik açıklamaları da takip edilirken, yetkililer TÜFE’nin gerilediğini gösteren son verileri memnuniyetle karşılarken, bankanın yüzde 2 hedefine ulaşmadan önce hala gidilecek yolu olduğuna da değindi.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, enflasyonun yüzde 2’ye doğru düzgün bir seyir izleyeceğine ikna olmadığını, talebi ve enflasyonu frenlemek için daha fazla şey yapılması gerekmesinden korktuğunu söyledi.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee de enflasyondaki ilerlemenin devam ettiğini, ekonomik büyümenin güçlü olduğunu ve iş gücü piyasaları canlı olduğunu, Fed’in yüzde 2’lik enflasyon hedefine ulaşması için hala kat etmesi gereken yol olduğunu kaydetti.

Avrupa borsalarında da dün alış ağırlıklı bir seyir görülürken, bugün gözler İngiltere’de enflasyon verilerine çevrildi.

ABD piyasalarındaki yükseliş Asya piyasalarına da taşınırken, ABD Başkanı Joe Biden ile Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in görüşmesi yakından takip edilecek.

 

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok