Borsa
BorsaDövizDünyaEkonomiFinans

Küresel Piyasalar Bir Haftayı Daha Geride Bırakıyor

Küresel piyasalar haftayı kapatmaya doğru ilerliyor. Bugün piyasalar ABD’ de endekslerde görülen sert satışlar ile güne başladı. Nasdaq, S&P500 ve Dow Jones’ta sert kayıplar yaşandı. Endeksler, sert düşüş ivmesini yavaşlatmış görünse de genel senaryoda düşüşlerin devam ettiğini görmekteyiz.  Hafta başında, ABD’de Martin Luther günü nedeniyle piyasalar kapalıydı. Bu yüzden küresel çapta işlem hacmi zayıf hareketlilik gösterdi. Daha sonra hafta içinde ABD’de işsizlik Haklarından Yaralanma Başvuruları verisini takip ettik. İşsizlik Hakları Başvurusu 286 bin ile Ekim ayı ortasından beri en yüksek seviyeyi gördü. Bu yükselişe Omikron vaka atışlarının neden olduğunu söyleyebiliriz. Philadelphia FED İmalat Endeksi beklentilerden iyi olarak yüzde 23.2 açıklandı. ABD Başkanı Joe Biden’ın hafta içi yaptığı açıklamalar dikkat çekti. Biden, yüksek enflasyonun kovid salgını nedeniyle, tedarik zincirinden gelen aksaklıklardan kaynaklı olduğunu belirtti.  Yüksek enflasyona karşı gerekli önlemleri almanın, FED’in en büyük görevi olduğunu söyledi. Daha sonra Janet Yellen’ dan gelen açıklamaları takip ettik. Yellen, enflasyonun sene sonuna kadar yüzde 2 hedefine ulaşacağını söyledi.

Avrupa Bölgesi’nde TÜFE verisini takip ettik. Avrupa’ da TÜFE yüzde 5’e yükseldi. Avrupa Merkez Bankası Başkanı Lagarde, yüksek enflasyona dair açıklamalarda bulundu. Lagarde, enflasyonun 2022 yılında kademli olarak düşeceğini söyledi. Enflasyondaki yükselişin yarısının enerji fiyatlarından kaynaklandığını belirtti. Ayrıca Lagarde, veri sonuçlarının gerektirmesi halinde para politikasıyla enflasyona cevap vermeye hazır olduğunu söyledi.

Yurtiçi tarafta ise TCMB faiz kararı toplantısını takip ettik. TCMB, faizlerde değişikliğe gitmeyerek, faizleri yüzde 14’ te sabit tuttu. TCMB’nin karar metninde, ‘’Türk Lirasını öncelikleyen geniş kapsamlı bir politika çerçevesi gözden geçirme süreci yürütülmektedir.’’ ifadesi yer alırken, yüzde 36’ ya yükselen enflasyon için TCMB, sene içinde dezenflasyonit dönemin başlayacağını söyleyerek yüzde 5’lik hedef enflasyona ulaşmak için de, tüm araçları kullanabileceklerini vurguladı. TCMB toplantısı sonrası kurda ve gram altın yüksek bir volatilite yaşanmadı. Türk Lirası,  yatay seyir halinde hafta kapanışına doğru durumunu korunmaya devam ediyor. 

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Benzer Haberler