Ekonomi

Küresel piyasalar Fed sonrası negatif seyrediyor

Küresel piyasalarda, ABD Merkez Bankasının (Fed) politika faizini sabit bırakmasının ardından açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Jerome Powell’ın faiz indirimlerine martta başlamanın erken olduğuna işaret etmesiyle risk iştahı gerilerken, bugün gözler İngiltere Merkez Bankasının (BoE) faiz kararına çevrildi.

Dün, Fed, politika faizini beklentiler dahilinde değiştirmeyerek 23 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25-5,50 aralığında sabit tutarken, Powell da para politikası kararlarının açıklanmasının ardından düzenlediği basın toplantısında, marta kadar faiz indirimi için gereken güven düzeyine ulaşılmasının muhtemel olmadığını düşündüğünü ifade etti.

Para piyasalarında, Powell öncesi Fed’in ilk faiz indirimine martta başlama ihtimali yüzde 53 ile fiyatlanırken, söz konusu açıklamaların ardından yüzde 35’e geriledi.

Bankanın, para piyasalarında, mayıs toplantısında ise yüzde 92 ihtimalle faiz indirimine başlayacağı fiyatlanıyor.

Powell, enflasyonun sürdürülebilir bir şekilde düştüğüne dair güven duymak için devam eden kanıtlara ihtiyaçlarının olacağını belirterek, politika faizinin muhtemelen zirvede olduğuna ve ekonominin beklendiği gibi seyretmesi halinde bu yıl faiz indirimlerine başlamanın uygun olacağına inandıklarını dile getirdi.

Söz konusu gelişmelerin ardından tahvil talebi artarken, ABD’nin 10 yıllık tahvil faizi düşüş eğilimini üst üste dördüncü işlem gününe taşıyarak yüzde 3,93 seviyesine indi.

Dün dalgalı bir seyir izleyerek yüzde 0,1 azalışla günü 103,3 seviyesinden tamamlayan dolar endeksi, şu sıralarda önceki kapanışının yüzde 0,3 üzerinde 103,6’da bulunuyor.

Altının ons fiyatı ise dün 2 bin 60 ve 2 bin 30 dolar bandında hareket etmesinin ardından, günü yüzde 0,1 düşüşle 2 bin 35 dolardan kapattı. Yeni günde ise yüzde 0,5 artışla 2 bin 46 dolardan alıcı buluyor.

Orta Doğu’da artan jeopolitik risklerin de etkisiyle Brent petrolün varil fiyatı üç aylık düşüş serisini ocakta yüzde 4,6 artışla 80,4 dolara çıkarak sonlandırdı. Şu dakikalarda önceki kapanışının yüzde 0,5 üzerinde 80,8 dolardan işlem görüyor.

Öte yandan, piyasalarda yoğun bilanço dönemi de yakından takip edilirken, Alphabet ve Microsoft gibi büyük teknoloji şirketlerinin yapay zeka maliyetlerinin artacağına ilişkin tahminleri teknoloji hisselerini olumsuz etkiledi. Bugün ise Apple, Amazon, Meta, Deutsche Bank, BNP Paribas’ın şirket finansal sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

Alphabet’in hisseleri, şirketin gelir ve karının geçen yılın son çeyreğinde artmasına karşın reklam satışlarının beklentilerin altında kalması ve yapay zekayı güçlendirecek öğelere bu yıl daha yüksek harcama yapılmasını öngörmesinin ardından dün yüzde 7’nin üzerinde değer kaybetti.

Microsoft’un hisseleri de beklentilerin üzerinde gelen finansal sonuçlarına rağmen şirketin yapay zeka geliştirme maliyetlerinin artacağını öngörmesi sonrası dün yüzde 2’den fazla geriledi.

ABD’li havacılık şirketi Boeing’in hisseleri ise şirketin geçen yılın son çeyreğindeki kaybının beklenenden düşük olması sonrası yüzde 5’in üzerinde değer kazandı.

ABD’nin bölgesel bankalarından New York Community Bank’ın hisseleri, şirketin geçen yılın son çeyreğinde kar beklentilerinin aksine zarar etmesi ve temettü kesintisine gitmesi sonrası gün içinde yüzde 45’e kadar düştü.

Ayrıca dün açıklanan makroekonomik verilere göre, ABD’de özel sektör istihdamı, ocakta 107 bin kişiyle piyasa beklentilerinin altında artış kaydetti.

Ülkede İstihdam Maliyet Endeksi de geçen yılın dördüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe kıyasla yüzde 0,9 artarak piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Dün, New York borsasında Nasdaq endeksi yüzde 2,23, S&P 500 endeksi yüzde 1,61 ve Dow Jones endeksi yüzde 0,82 azalış kaydetti. ABD’de endeks vadeli kontratlar, yeni güne karışık seyirle başladı.

Güncel Haberler

Daha Fazla Bekleyin...Başka Haber Yok